Facebook Google+ Twitter

CBA: można wszcząć postępowanie w sprawie afery hazardowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-01 14:38

CBA uważa, że przesłany do ministra sprawiedliwości materiał dowodowy, umożliwia wszczęcie śledztwa w sprawie talk zwanej "afery hazardowej". Tak wynika z oświadczenia opublikowanego na stronach Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Według CBA, w wyniku nowelizacji ustawy o grach losowych, budżet państwa stracił 469 milionów złotych. Jak napisała dziś "Rzeczpospolita", w sprawę są zamieszani szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że nie dostrzega znamion popełnienia przestępstwa przez Drzewieckiego i Chlebowskiego. Dodał, że zawiadomienie CBA nie jest poparte wystarczającym materiałem dowodowym i na tej podstawie prokuratura nie może wszcząć śledztwa.

Jak czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego - szef CBA przekazuje Prokuratorowi Generalnemu "materiały zgromadzone w toku kontroli operacyjnej". Taki materiał został według CBA dołączony do zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa i miał postać dwóch analiz materiałów zgromadzonych w toku kontroli operacyjnej. "Z dotychczasowej praktyki wynika, że po przesłaniu takiego materiału to prokurator wyznaczony przez Prokuratora Generalnego do prowadzenia postępowania decyduje, czy CBA ma przesłać: stenogramy rozmów zarejestrowanych w toku kontroli operacyjnej, protokoły z odtworzenia tych rozmów, nośniki elektroniczne zawierające treść rozmów" - czytamy w komunikacie.

Jak informuje CBA - Biuro przychyli się zatem do wniosku Prokuratury Okręgowej o uzupełnienie przesłanego zawiadomienia. W ciągu najbliższych dni zostaną przesłane żądane materiały. Mimo tego - w ocenie CBA - już przesłany materiał pozwalał na wszczęcie postępowania.
Ponadto - jak czytamy na stronach internetowych Biura - CBA sądzi, że Prokurator Generalny nie powinien przesądzać o winie czy jej braku - bez dogłębnego zbadania sprawy, zgodnie z nałożonymi na niego obowiązkami procesowymi.

CBA potwierdza również, że 12 sierpnia w formie pisemnej, zaś w dniu 14 sierpnia podczas spotkania - szef CBA poinformował premiera Donalda Tuska o "nielegalnych działaniach podejmowanych wokół projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych". Szef CBA poinformował też pisemnie 10 września o możliwości ujawnienia tajemnicy państwowej w związku z czynnościami CBA w tej sprawie.

Szef CBA odniósł się też w komunikacie do zarzutów, jakie pojawiły się dziś w mediach i na konferencji ministra Czumy, iż nie stawia się on na wezwanie do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie celem przedstawienia mu zarzutów. "Szef CBA nigdy nie uchylał się od obowiązku stawienia się na wezwanie organów procesowych w tej sprawie. Sugerowanie przez Prokuratora Generalnego, że szef CBA 'uchyla się od przesłuchania' jest kłamstwem" - głosi oświadczenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.