Facebook Google+ Twitter

CBA sprawdzi oświadczenia majątkowe samorządowców

Do wojewodów, starostów i przewodniczących rad powiatów zwróciło się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Chcą, by przekazano im analizy oświadczeń majątkowych radnych powiatowych ubiegłej kadencji - początkowo obejmie to około 8 tysięcy osób, później CBA skupi się na reszcie władz lokalnych.

CBA / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Centralne_Biuro_Antykorupcyjne_logo.svg Zgodnie z prawem wojewodowie, starości i przewodniczący rad maja obowiązek kontrolowania podawanych przez samorządowców danych o stanie majątku. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości muszą także powiadomić o tym urząd skarbowy bądź CBA.

Jak podaje w rozmowie z "Rz" szef CBA, Paweł Wojtunik, chcą oni sprawdzić czy te organy wywiązują się ze swoich obowiązków, a także uświadomić im, że weryfikacja oświadczeń to nie tylko kwestia CBA.

Swoje wnioski z ocen analiz oświadczeń majątkowych CBA prześle do Warszawy. Oświadczenia wzbudzające podejrzenia funkcjonariuszy będą szczegółowo analizowane, a w przypadku nieprawidłowości zostaną skierowane do prokuratur. Osobie, która złożyła fałszywe oświadczenie grożą nawet trzy lata więzienia.

Szef CBA oznajmia, że teraz zajmie się kontrolą reszty samorządowców poprzedniej kadencji - radnych miejskich, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dalej przyjdzie kolej na obecnych samorządowców.

Czytaj też:

Funkcjonariusze CBA prowadzą kontrolę w GUS-ie

Funkcjonariusze CBA sprawdzają Urząd Gminy w Ełku

Źródło: www.rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.