Facebook Google+ Twitter

CBA wyjaśnia sprawę "Nowego Centrum Sopotu"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-09 20:21

Od kilku miesięcy sopoccy radni i urzędnicy przesłuchwiani są przez CBA na polecenie Prokuratury Krajowej. Wyjaśniają sprawę inwestycji "Nowe Centrum Sopotu". Do tej pory śledczy przesłuchali kilkadziesiąt osób. Dodatkowo Prokuratura Krajowa zwróciła się do sopockiego magistratu z prośbą o nadesłanie listy członków Rady Miasta czterech ostatnich kadencji, czyli około 100 osób. Prokuratura poprosiła również o podanie ich adresów zamieszkania oraz w miarę możliwości numerów telefonów.

Prezydent miasta Jacek Karnowski uznał te działania za niedorzeczne. Uważa, że do badania zgodności uchwał z prawem jest wojewoda i Naczelny Sąd Administracyjny oraz Regionalna Izba Obrachunkowa ewentualnie Naczelna Izba Kontroli. Jego zdaniem to zamach na samorządność.

Kontrola śledczych, dotycząca realizacji inwestycji "Nowe Centrum Sopotu", rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu pobrano i skopiownano z urzędu ponad 300 dokumentów dotyczących budowy. We wrześniu tego roku prezydent Sopotu otrzymał od CBA protokół pokontrolny stwierdzający 13 nieprawidłowości w przeprowadzaniu inwestycji.

Karnowski jednak dokumentu nie przyjął i nie podpisał, uznając zarzuty za bezzasadne. Potem został wezwany na przesłuchanie, które wspomina jako dziwne.

Nowe Centrum Sopotu to inwestycja, której koszt szacowany jest na około 100 mln euro. Za te pieniądze powstaje hotel, dom zdrojowy, centrum handlowo-usługowe, budynek mieszkalny, budynek parkingowo-biurowy oraz podziemny tunel dla aut. Na podstawie umowy, jaką zawarło miasto z dwiema firmami współfinansującymi inwestycję, Sopot wniósł do przedsięwzięcia prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych gruntu, którego koszt oszacowano w 2006 roku na prawie 29 milionów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.