Facebook Google+ Twitter

CBOS: 47 proc. Polaków uważa, że niepodległość Polski jest zagrożona

Prawie połowa obywateli uważa, że niepodległość Polski jest zagrożona. Tak wysokiego wskaźnika nie było od 1991 r., kiedy po raz pierwszy zapytano Polaków o poczucie bezpieczeństwa. Według ankietowanych, najbardziej powinniśmy obawiać się Rosji.

 / Fot. By Kpalion (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsJak podaje polskieradio.pl, Polacy odczuwają rekordowo wysokie zagrożenie niepodległości naszego kraju. Od grudnia ubiegłego roku wzrosło ono ponad dwukrotnie, z poziomu niespełna 20 procent do 47 procent.

Polacy najbardziej obawiają się zagrożenia o charakterze militarnym, które wzrosło ponad czterokrotnie, z 7 proc. do 29 proc. Natomiast, zdecydowanie zmniejszył się odsetek badanych, którzy uważają, że Polsce grozi utrata politycznej niezależności i samodzielności w podejmowaniu decyzji. W 2012 r. utraty niezależności obawiało się 37 proc. badanych, dziś już tylko 18 proc.
45 proc. badanych nadal dostrzega zagrożenia w sferze gospodarki i twierdzi, że wiążą się one z zależnością gospodarczą Polski.

Największe zagrożenie: Rosja

Zdecydowana większość badanych (80 proc.) uważa, że Polska najbardziej powinna obawiać się Rosji. W dalszej kolejności Polacy wskazali na: Niemcy (7 proc.) i Ukrainę (4 proc.).

Szczególnie dużym poparciem wśród ankietowanych cieszy się członkostwo Polski w NATO. Aż 81 proc. badanych popiera przynależność Polski do NATO (wzrost o 19 punktów procentowych w stosunku do lutego). Odmiennego zdania jest tylko 5 procent Polaków. 64 proc. badanych chciałoby zwiększenia militarnej obecności Sojuszu w Polsce, a 21 proc. respondentów - stałego kontyngentu sił zbrojnych NATO w Polsce.

Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3 - 9 kwietnia 2014 r. na liczącej 1028 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wyrzuca się ogromne pieniądze na badanie odpowiedzi na tak głupio postawione pytanie - o niepodległość. Tę niepodległość najpierw trzeba byłoby zdefiniować, bo inaczej to wiele osób odpowiada na różnie rozumiane pytanie. Czyli takie badanie jest pozbawione sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto,
ma Pani rację. Bardzo dziękuję za uwagę. Już poprawione:)
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę tutaj pewną rozbieżność . W tytule 74 % Polaków uważa ,że niepodległość Polski jest zagrożona . W zajawce i dalszej części artu wynika że 47% .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.