Facebook Google+ Twitter

CBOS: Polakom nie przeszkadza krzyż w miejscach publicznych

Z analizy, przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej, wynika, że zdecydowana większość Polaków nie ma nic przeciwko krzyżowi zawieszonemu w miejscu publicznym. Przeszkadza on jedynie 10 proc. badanych.

Krzyż / Fot. Iwona WeremczukBiorąc pod uwagę liczbę wyborców Ruchu Palikota, wywołana przez tę partię dyskusja o obecności krzyża w przestrzeni publicznej, wydaje się wskazywać na to, że jest ona istotna dla dużej części społeczeństwa. Aby to sprawdzić, Centrum Badania Opinii Społecznej w pierwszych dwóch tygodniach listopada (4-13) przebadało w tej sprawie reprezentatywną grupę 969 dorosłych osób, zamieszkujących teren całej Polski.

Z badania wynika, że aż 88 proc. Polaków nie przeszkadza chrześcijański symbol zawieszony w miejscach publicznych, takich jak szkoły czy urzędy. Dodatkowo, 60 proc. badanych uważa że krzyż powinien wisieć w Sejmie, 17 proc. jest temu przeciwne, a co piąty badany deklaruje obojętność wobec tej kwestii. Ponad połowa respondentów jest zdania, że w sali obrad powinien być tylko krzyż (34 proc.), a jedna piąta uważa, że oprócz krzyża, powinny tam wisieć symbole tych religii, których wyznawcy zasiadają w Sejmie (19 proc.).

Głównymi przeciwnikami obecności symbolów religii chrześcijańskiej w miejscach publicznych są osoby niewierzące (54 proc.), a także „niepraktykujący” (40 proc). Osoby praktykujące religijnie kilka razy w raku stanowią 13 proc. wśród grupy przeciwników krzyża w szkołach i urzędach.

Wśród respondentów przebadanych przez CBOS, przeciwnicy symboliki chrześcijańskiej to przede wszystkim osoby o poglądach lewicowych (28 proc) i są to przede wszystkim zwolennicy wspomnianego Ruchu Palikota (35 proc.) oraz SLD (25 proc). Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, wynika z tego, że „większości badanych utożsamiających się z lewicą oraz większości wyborców Ruchu Palikota i SLD krzyże w budynkach publicznych nie rażą”.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

bo wolnosc krzyzami sie mierzy ....i to jest sercu bliskie a ci co im krzyz nie na reke niech z kijami umieraja
bo jak zajrzy im do oczu kostusia beda ciemko pieli i wzywali ksiedza z Panem Bogiem ,bo nadzieja umiera ostatnia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zarzycki Dzisiaj 11:17
rewolucje w kosciele beda tez.... ale krzyz rzecz swieta dla polakow i niech 0d krzyza z daleka rozliczaja sie z kim chca

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zarzycki
 • Zarzycki
 • 08.12.2011 11:17

@stanislawa zdrodowska !
Mi nie przeszkadza krzyż .!Przszkadza mi wywyższanie jednych przed drugimi.Przeszkadza mi ,że się róznicuje wiernych ,tych co są wyznania katolickiego w obrządku Rzymskokatolickim ,od tych co są również katolikami ale w innym obrządku i posiadający inne symbole wiary .Przeszkadza mi dyskryminowanie normalnych uczciwych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej(ateistów , innych wyznań , innych wiar ) a wywyższanie tylko tych z Kościoła Katolickiego!JESTEŚMY WSZYSCY OBYWATELAMI TEJ WSPÓLNEJ OJCZYZNY, jednych się wynagradza w formie pieniężnej(katecheci, albo w wojku generałów duchownych)a innych lekceważy .Duchowni powinni żyć tylko i wyłacznie ze swoich pieniędzy( z tego co sami wytworża albo dostaną od wiernych na tacę ) a państwo polskie nie powinno ich finasować , tym bardziej ,ze jest biedne i na dorobku!!!!
@stanisława zdrowska-taki maszNick.Płac na kościół ile tylko chcesz ale tylko ze swoich i wyłącvznie swoich pieniędzy .możesz nawet przeznaczac jakiś tam procent ,powiedzmy 50%, swoich zarobków na kościół , to ci wolno.Nie ch kler zaczie wreszcie żyć uczciwie.Franciszek z Asyżu dał im przyklad a oni dalejnic sobie z takiego przykladu nie robia , dalej pasożytują na biednym narodzie polskim i Rzeczpospolitej!.Dalej żyją tak jak by własnie w Polsce mieli NIEBO NA ZIEMI

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zarzycki
 • Zarzycki
 • 08.12.2011 11:00

@ Tomasz Petry.( teraz napisałem prawidłowo nazwisko , bo porzedno niechcący zniekrztałciłem)
Jakoś nie widzę godła w moim kosciele .Nie widzę tez na godnym miejscu flagi Polskiej .Dlaczego znak jednego wyznania ma dyskryminować inne wiary i poprzez ten fakt nas uczciwych obywateli ?!
NIE MA MOJEJ ZGODY ABY SŁOWO BOŻE BYŁO GLOSZONE TYLKO PRZEZ KOŚCIÓŁ kATOLICKI A INNYM WIAROM ODMAWIA SIĘ NAWET WIESZANIA SWOICH SYMBOLI NP .W SEJMIE !!!
Uwazam ,że symbole wiary powinny wisieć tylko tam gdzie to jest nasza własność(domy , kościoły, nawet place).Natomiast w budynkach publicznych; szkolach publicznych , urzędach państwowych powinny wisiec na widocznym miejscy tylko flagi polskie i godło!
Nie ma mojej rownież zgody by na KK łożyć z budżetu państwa polskiego (katecheci, siostry zakonne, księża kapelani w wiezieniach , szpitalacvh, w wojsku).Dlaczego za podstawowe obowiązki jako osoby duchowne otrzymują równiez uposażenia z kasy budżetu polskiego np. duchowni w stopniach żołnierskich a często generałowie!!!W świeckim wojsku duchowny, i to żołnierz -to jest pmieszanie pojęć .
Jestem wierzącym w Boga ale piętuje duchownych(Tadeusza Rydzyka , Jana Króla) , ktorzy żyjąc ponad stan dalej biednych katolików oszukują i wyzyskują .Uważam , że są tak potrzebni tacy duchowni jak strup na żywej tkance.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeszkadza im krzyz fajnie a nic innego nie przeszkadza ...zlej tanecznicy to i rabek u spodnicy przeszkadza niedorajdy jakies

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zarzycki, dlaczego pan czyta nieuważnie (już pomijam moje nazwisko) i wyciąga niesprawiedliwe wnioski? Gdzie, w którym miejscu mojej wypowiedzi może pan wskazać, że odmawiam czegokolwiek ewangelikom, prawosławnym, muzułmanom? Piszę krzyżu jako symbolu o chrześcijaństwa, a ewangelicy i prawosławni są przecież chrześcijanami i maja swój udział w utrwalaniu wiary chrześcijańskiej i znaczenia krzyża. Nie licytuję się z nikim na temat tego, czyja wiara jest lepsza, a pan do tego sprowadza mój głos. Mogę panu jeszcze więcej napisać o zbrodniach chrześcijan, ale mimo wszystko będę z panem polemizował w sprawie uogólnienia dotyczącego siłowego i zbrodniczego wprowadzania krzyża w polską rzeczywistość w ramach chrystianizacji polskiego narodu. Mogę przypuszczać, że jest pan od dłuższego czasu albo od zawsze nieobecny obecny w polskim kościele i dlatego nie widzi pan w nim polskiego godła i polskich flag. Właśnie przed chwila wróciłem z Jasnej Góry , gdzie tych symboli polskości jest mnóstwo. Zachęcam do odwiedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zarzycki
 • Zarzycki
 • 06.12.2011 15:10

Tomaszu Petru wstydź się za siebie !Krzyż został wprowadzony na polskie ziemie i do polskich obrządków poprzez ;zbrodnie , morderstwa oraz przez siłowe "nawracanie "niewiernych .Od kiedy to pana wiara jest lepsza od tej co była w Polsce przed chrześcijaństwem?!
Dlaczego pan i tacy jak pan uzurpujecie sobie prawo do swojej religi a innym tego odmawiacie .Wręcz tepicie tych co nie są w obrządku tym rzymsko -katolickim a są np.ewangelikami albo prawoslawnym?!W Polsce równiez są Polakami i polskimi patriotami;ateiści, islamiści ,,,a tacy jak pan odmawiacie im prawa do równouprawniena w życiu publicznym .Wieszacie krzyż w miejscach publicznym a zabraniacie innym umieszczania swych symboli wiary także w miejscach publicznych .
DLACZEGO W KOŚCIOŁACH NIE SĄ POLSKIE FLAGI CZY GODŁO?!!!Nie ma mojej zgody na wredne uzupartorskie zapędy Kościoła Katolickiego .
POLSKA MA BYĆ -NIE JEST - OJCZYZNA DLA WSZYSTKICH POLAKÓW BEZWZGLEDU NA WIARĘ , PRZYNALEŻNOŚĆ PARTYJNĄ CZY RELIGIJNĄ !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak tu żyjący w RP
 • Polak tu żyjący w RP
 • 06.12.2011 14:56

Dlaczego w Polsce są dyskryminowani wyznawcy inych wiar !Dlaczego krzyż jest w publicznych miejscach ?!Nie ma mojej zgody na to sprzeniewierzanie się rowności wszystkich obywateli w Rzeczpospolitej Polskiej .Dlaczego w kościołach , a które sąw Polsce nie wisi POLSKIE GODŁO I POLSKA FLAGA A W MIEJSCACH PUBLICZNYCH KRZYŻ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Na takie łamanie konstytucji i praw Polaków nie ma mojej zgody !!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
c
 • c
 • 04.12.2011 00:33

Kto wam mówi o walce z bezrobociem, o walce z biedą, a nie o obniżce podatków, ten jest albo idiotą, albo oszustem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasza nowożytna cywilizacja europejska mocno oparta jest chrześcijaństwie, niezależnie od tego, jak na przestrzeni dziejów chrześcijanie realizowali zasady życia zgodnego z Ewangelią. Jeżeli będziemy chrześcijaństwo pojmować tylko przez pryzmat inkwizycji, Krzyżaków, hitlerowców (akuratnie ci ostatni, wykorzystując symbol krzyża , z chrześcijaństwem nie mieli nic wspólnego), to okażemy się płytcy, niedouczeni, prymitywni duchowo i intelektualnie. Krzyż jako symbol odgrywał w dziejach naszego narodu często państwowo- i kulturotwórczą rolę, zwłaszcza w okresie niewoli narodowej i obydwu okupacji, a także w okresie stanu wojennego. Był więc znakiem sprzeciwy wobec ówcześnie szerzącego się zła. Układany krzyż z kwiatów w miejscach szczególnych w okresie stanu wojennego powodował wściekłość esbecji, ale tez dodawał otuchy społeczeństwu. Młodzież z jednej niewielkiej miejscowości zadziwiła Polaków swoja odwagą, organizując w okresie stanu wojennego strajk w obronie krzyża w swojej szkole, ponosząc ogromną ofiarę w formie surowych represji ze strony władz komunistycznych. Dziś odwaga staniała, dziś krzyż ludziom z Ruchu Palikota przeszkadza , gdyż drażni ich sumienia (zwróćcie Państwo uwagę , że wielu z tych przeciwników jest "na bakier" z normami życia chrześcijańskiego). Czy - idąc ich tokiem rozumowania - należałoby również zlikwidować odznaczenia w postaci krzyża, zlikwidować nagrobki z krzyżami na cmentarzach komunalnych, zabronić ludziom żegnania się krzyżem w publicznych miejscach? W masońskiej Belgii i we Francji obowiązuje jeszcze ustawa z czasów napoleońskich, zabraniająca księżom noszenia sutanny w miejscach publicznych, a w samej Belgii do wizyty Jana Pawła II nie wolno było księżom nosić w klapie cywilnego ubrania krzyżyka. Muzułmanie pielęgnują swój znak wiary - półksiężyc, żydzi-wyznawcy i Izraelczycy pieczołowicie dbają o swój symbol religijny - Gwiazdę Dawida, w Rosji nawet dawni komuniści i KGB-owcy z Putinem na czele publicznie czynią podwójny znak krzyża, tylko my, Europejczycy, a szczególnie Polacy - rodacy błogosławionego papieża, pozwalamy sobie
na takie negacje krzyża , jak choćby tu, na tym forum. Wstyd mi z tego powodu, że z niektórymi tu wypowiadającymi się muszę dzielić miano Polaka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.