Facebook Google+ Twitter

CBOS: Uczniowie nie ufają nauczycielom – wolą milczeć

Ponad 40 proc. uczniów twierdzi, że nauczyciele są nieobiektywni, a niemal połowa przyznaje się do konfliktu z nauczycielem. Z kolei większość nauczycieli mówi, że ma problemy z prowadzeniem zajęć - wynika z raportu akcji "Szkoła bez przemocy".

Jedno z Warszawskich gimnazjów. | Fot. Edyta Piotrowska.Ponad 70 proc. uczniów, którzy stali się ofiarą przemocy nic nie zrobiło, tłumacząc to tym,, że nic strasznego się nie stało. Prawie 40 proc. uczniów twierdzi, że należy sobie radzić samemu, a ok. 23 proc. jest zdania, że może być tylko gorzej. Nauczycielowi o przemocy powiedziało zaledwie 12 proc. uczniów.
 – Im wyżej tym gorzej, uczniowie rzadziej się zwracają o pomoc w szkołach ponadgimnazjalnych - opowiada Ewa Czemierkowska - psycholog ze Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki Szkolnej “Spójrz inaczej”.

Problemem jest brak zaufania, uczniowie często ze swoimi problemami zostają sami. Gdyby nauczyciele częściej rozmawiali z uczniami, to może nie doszłoby tragedii w Gdańsku. Ania, którą zaatakowali szkolni koledzy nie chciała powiedzieć o tej sprawie nikomu. Jej koleżanka, która widziała całe zajście nie próbowała zawiadomić nauczycieli. Nikt wcześniej o sprawie nie poinformował rodziny Ani. Wychowawczyni zadzwoniła do domu, ale poprosiła tylko o przeprowadzenie rozmowy z dziewczyną. Dlaczego tak się dzieje?

Od kwietnia trwa akcja “Szkoła bez przemocy” i jak na razie niewiele z tego wynika. W szkołach rozwieszane są plakaty z tzw. kodeksem postępowania. Do kampanii przyłączyło się prawie trzy tysiące szkół.
– Jesteśmy zaskoczeni frekwencją, ponad dziesięć procent szkół z Polski przyłączyło się do naszej akcji - informuje Ewa Czemierkowska. Jedną z takich szkół było Gimnazjum nr. 2 w Gdańsku, w którym doszło do niedawnej tragedii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.