Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11601 miejsce

CB-radiowy pirat zatrzymany we Wrocławiu, lecz nadaje nadal...

W piątek, Dziennik Polska Gazeta Wrocławska poinformował swoich czytelników o zatrzymaniu dwudziestoletniego mężczyzny, mieszkańca wrocławskich Karłowic, blokującego od dłuższego czasu radiowe pasmo CB we Wrocławiu i okolicach. Został on zatrzymany przez policję, która dostała się do jego mieszkania przez okno.

Mobilne radio CB. / Fot. Jarosław JakubczakCB radio (ang. Citizen Band- pasmo obywatelskie), to radiowe urządzenie odbiorczo-nadawcze, które montuje się w samochodzie (urządzenie przenośne, mobilne) lub w domu (urządzenie stacjonarne, bazowe). Pasmo CB podzielone jest na 40 podstawowych kanałów, z których od 2004 roku, bez żadnych koncesji i pozwoleń może korzystać każdy, kto ma na to ochotę. Ustawodawca wymaga, aby urządzenie posiadało odpowiednią homologację dopuszczającą radio do użytkowania na terenie Polski, w szczególności dotyczącą mocy nadawczej, z jaką odbiornik będzie pracował. Nie może ona przekraczać 4W.

Odkąd zniesiono koncesję, CB radio stało się popularne, zwłaszcza wśród kierowców, którzy na kanale 19, tzw. ogólnym lub drogowym, informują się wzajemnie o tym, co dzieje się na drodze. Obecnie nie ma chyba żadnego kierowcy TIR-a, który wyobraża sobie pracę bez tego urządzenia. Na kanale 19 można spytać innego użytkownika jak dojechać pod interesujący nas adres, znaleźć firmę, dowiedzieć się, jakie są warunki drogowe, można ostrzec innych kierowców o niebezpieczeństwie, korku lub objeździe z powodu wypadku.

Kierowcy informują się również o patrolach straży miejskiej, granicznej lub policji z fotoradarem. Można też po prostu porozmawiać z innym kierowcą, który jedzie w tym samym kierunku, co my. Urządzenia montowane w samochodach, mają raczej lokalny zasięg, dobrą jakość rozmowy można uzyskać, gdy samochody są oddalone od siebie do kilku kilometrów. Przy dobrze zainstalowanej antenie, dystans ten wynosi około 15 km. Stacje bazowe, których anteny są dłuższe i umieszczone wyżej niż mobilne (posiadają lepszy zysk energetyczny), osiągają dużo większe zasięgi.

Widok na dachy domów w okolicach ulicy Obornickiej, rejonu skąd nadaje Stasieniek. / Fot. Jarosław JakubczakPrawie każdy wrocławski lub przejezdny kierowca posiadający CB radio słyszał mężczyznę, uprzykrzającego im życie. Włącza się w rozmowę z dużo mocniejszą modulacją (głośnością), skutecznie uniemożliwiając porozumiewanie się użytkownikom potrzebującym informacji. Często używa niecenzuralnych słów, puszcza muzykę lub elektronicznie wygenerowane sygnały. Wśród rozzłoszczonych kierowców są i tacy, którzy próbują zlokalizować miejsce nadawania Stasieńka (to jego ksywa, jakiej używa w eterze).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jas Fasola
  • Jas Fasola
  • 23.08.2011 11:48

Znaczy - jest prawidlowo i wolnosciowo.
Urzedy nie przesadzaja z terrorem..
A Jarka i jemu podobnych np. ten we Wroclawiu "Pysia, pysia, pysiaaaa !" - powinni odnalezc (bez "supernowoczesnego sprzetu", czyli zwyklego pelengatora KF) po prostu wkurzeni uzytkownicy i..prywtnie poprosic go o zaniechanie procederu :) .. Zeby samorealizowal sie na nieco mniejszym moze forum :) Gdy juz wyjdzie ze szpitala, oczywiscie :) ...
Gdy zamiast prawa mamy BEZprawie - trzeba sie imac srodkow starych jak swiat przecie :) ...
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak przeczytałam wczorajszą Wrocławską to od razu przypomniały mi się nasze ostatnie rozmowy:))))

No ciekawe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie zdecydowałeś się na publikację materiału o Stasieńku. Hmmm... trzeba przyznać, że koleś jest nieugięty w realizacji swojej pasji. Za wstrzelenie się z artykułem w odpowiedni moment daję 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.04.2010 19:45

Daj Polakowi odrobinę swobody, to pokaże na co go stać... Przykładem jest ten uprzykrzający życie na kanale CB koleś. Zamiast korzystać z przywileju posiadania CB radia i ułatwiać sobie życie, to zawsze na przekór musi być... Polak potrafi... Nie wyobrażam sobie jak zmieniono by ustawę o broni....
Jarku 5* za relację i dotarcie do kontrowersyjnej postaci:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy czytać ze zrozumieniem ja zrozumiałem.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwie niczego się z tego artykułu nie dowiedzieliśmy:-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.