Facebook Google+ Twitter

CBŚ odzyskało dzieła sztuki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-14 18:22

Policjanci Centralnego Biura Śledczego przejęli kilkaset dzieł sztuki, w tym prawdopodobnie grafikę Picassa i obraz Nikifora.

Nadkomisarz Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji poinformował, że nigdy w przeszłości funkcjonariusze CBŚ nie zabezpieczyli tak dużej liczby przedmiotów zabytkowych o dużej wartości.

Policjanci CBŚ po kilkumiesięcznej pracy odkryli prawdziwe muzeum. Właściciel domu urządził w nim magazyn skradzionych wcześniej w Europie wielu obrazów, zabytkowych mebli, białej broni. Wśród przedmiotów znalazły się: prawdopodobnie grafika Picassa, obraz Nikifora i... zabytkowy nocnik z XVIII wieku.

Policjanci pracowali nad sprawą od kilku miesięcy. Funkcjonariusze wiedzieli, że do Polski miał przyjechać mężczyzna znany w całej Europie z handlu dziełami sztuki. Po jego przybyciu do kraju policjanci śledzili go i tak trafili do domu, w którym trzymał on skradzione zabytki.

Zatrzymany 54-letni Marek G. twierdził, że wszystkie przedmioty pochodzą z legalnego źródła. Policjanci nie dali temu wiary i przy współpracy z Interpolem ustalili, że większość zabytków pochodzi z kradzieży
Ustalono, że Marek G. skupował skradzione dzieła sztuki, a następnie rozprowadzał je za pośrednictwem antykwariatów. Podejrzanego aresztowano na 3 miesiące.

Eksperci od dzieł sztuki wstępnie ocenili, że około 100 przedmiotów pochodzi z kradzieży dokonanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Na początku policja miała problem co zrobić z tak dużą liczbą przedmiotów. Teraz wszystkie są pakowane i zostaną przewiezione do specjalnego magazynu na wschodzie Polski.

Policja podejrzewa, że sprawa może mieć kontekst międzynarodowy. Dlatego dochodzenie prowadzone jest nie tylko w kraju ale i za granicą. Obecnie CBŚ współpracuje z Interpolem. Możliwe jest też włączenie do dochodzenia policji z innych krajów.

Aktualnie eksperci wyceniają zabezpieczone przedmioty. Ich wartość może być ogromna. Same obrazy, których jest 82 przedstawiają bardzo dużą wartość na czarnym rynku kolekcjonerskim.
Zatrzymanemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.