Facebook Google+ Twitter

Cegła znów na zapisy. Poczekasz nawet do lipca...

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-14 13:09

Na cegłę i pustaki ceramiczne trzeba czekać w kolejce nawet do lipca. Nie pomogą prośby ani groźby. Hurtownie w województwie łódzkim towaru nie mają. Przyjmują więc zapisy, a do tego nie gwarantują cen.

- Zdążyłem w ostatnim momencie - cieszy się Romuald Solarek ze Zduńskiej Woli.

Buduje dom, a pustaki ceramiczne kupował płacąc po 1,90 zł. Teraz musiałby zapłacić około 5 zł. Miał szczęście.

W porównaniu do ubiegłego roku ceny niektórych materiałów budowlanych niemal się podwoiły. Najpopularniejsze pustaki typu MAX drożały już w tym roku pięciokrotnie. Sprzedawcy twierdzą, że teraz każda dostawa ma wyższą cenę.

- Podwyżki są co tydzień. Zdrożało wszystko, a są już zapowiedzi, że od kwietnia ma być jeszcze drożej - twierdzi Halina Widawska z hurtowni A-port z Łodzi.

Hurtownie biją się o towar i prowadzą sprzedaż reglamentowaną. W Łodzi cegłę można kupić tylko na zamówienie. Termin realizacji zamówienia to 4 miesiące. Najbardziej poszły w górę ceny ceramiki budowlanej i materiałów izolacyjnych. Producenci już zapowiedzieli hurtowniom podwyżki cen styropianu. Drożeć będzie beton, bo w górę pną się ceny cementu i kruszywa. Przed trzema tygodniami tona żwiru kosztowała ok. 50 zł, teraz płaci się ponad 60 zł.

- I nie ma skąd brać kruszywa - narzeka Romuald Waluśkiewicz z firmy Maxbet produkującej bloczki fundamentowe. - To nie my jesteśmy winni tej podwyżce, tylko monopoliści: cementownie i kopalnie kruszywa.

Waluśkiewicz twierdzi, że choć firmy mają różne nazwy, to są w rękach kilku europejskich gigantów, którzy narzucają ceny. Próbował sprowadzać kruszywo ze wschodu, ale okazało się, że i tam go brakuje.

Sprzedawcy twierdzą, że kto wziął kredyt posługując się ubiegłorocznym kosztorysem, może mu na budowę domu nie wystarczyć. Firmy deweloperskie są przekonane, że galopujące ceny materiałów budowlanych przełożą się na ceny mieszkań.

- Kto zastanawia się nad budowądomu lub kupnem mieszkania, powinien się decydować - przekonuje Małgorzata Krawczyk, z-ca dyrektora do spraw inwestycji w firmie Unibud. - Im szybciej, tym lepiej.
(Agnieszka Olejniczak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.