Facebook Google+ Twitter

Cel dla Polski - przewaga przez innowacje

Otwartość na innowacje będzie jedną z głównych cech, które w przyszłości uczynią polską gospodarkę konkurencyjną. Śląsk dał przykład innym regionom jak wdrażać w życie nowoczesne rozwiązania, technologie - słowem rozwijać innowacyjne pomysły.

Logo śląskiego Regionalnego Programu Innowacji / Fot. Tomasz KamińskiEksperci, którzy brali udział w grudniowej konferencji „Innovate Now” w Katowicach uważają, że gdy przestaniemy być krajem taniej siły roboczej, oprócz pozostałych ważnych dla konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności inwestycyjnej czynników liczyć się będzie głównie dostęp do wysokiej klasy specjalistów i oprzyrządowania badawczego oraz bardzo sprawna sieć wspierania innowacji i transferu technologii. Co prawda dziś koniunktura sprzyja firmom – ich przychody rosną, ale zwiększają się także ich koszty. Niezbędne więc stają się nowe pomysły, które zahamują wzrost kosztów a zwiększą przychody. Rozwiązaniem jest większa niż dotychczas innowacyjność.

Za podstawowe czynniki rozwoju innowacyjności uchodzi m.in. tworzenie sieci współpracy poszczególnych przedsiębiorstw i instytucji. Chodzi tu np. o klastry, które gromadzą firmy oraz instytucje publiczne i prywatne dla realizacji wspólnych przedsięwzięć. W takiej współpracy chodzi o wymianę wiedzy, kształcenie pracowników, marketing branżowy, lobbing oraz, co być może najważniejsze, realizację wspólnych prac badawczych i inwestycji.

To właśnie woj. śląskie było pierwszym polskim województwem, które przyjęło regionalną strategię innowacji. Zaczęto od budowy Śląskiego Systemu Innowacji mającemu służyć wdrażaniu nowych technologii. Prace te trwały przez ostatnich sześć lat. W ciągu ostatnich trzech tworzono spójną sieć złożoną z podmiotów otaczających biznes, placówek badawczo-rozwojowych oraz uczelni wspierających innowacyjność. Podmiotów tych jest ponad sto. Chcą one wspierać małe i średnie firmy w zakresie innowacyjności i konkurencyjności. Zadanie to będzie można zrealizować przy pomocy środków unijnych – konkretnych pieniędzy przeznaczonych na zakup patentów i wdrażanie technologii.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do 2013 r. na Śląsku na tego typu działania przeznaczono prawie 350 mln euro. Z tego ponad 296 mln będzie ma ze środków Unii Europejskiej. Wiele z tych zadań będzie finansowanych w ramach działań zmierzających do budowy społeczeństwa informacyjnego. Również centralnie zarządzane programy sektorowe dysponują środkami na wspieranie innowacji.

Najbliższych sześć lat pokaże jak w praktyce sprawdzi się założony plan wspierania innowacyjności. Bezpośrednie działania wspierać będzie wiele podmiotów i rozwiązań. Są to już istniejące centra transferu technologii i komercjalizacji wynalazków, instytucje finansujące przedsięwzięcia małych i średnich przedsiębiorstw, branżowe punkty konsultacyjne, placówki doradcze, fundusze stypendialne, branżowe ośrodki technologiczne czy parki technologiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.