Facebook Google+ Twitter

Cele i zadania Fundacji "Forum Obywatelskiego Rozwoju"

W założeniach fundacja ta ma zajmować się ekonomiczną edukacją społeczeństwa i budowaniem społeczeństwa obywatelskiego. W praktyce jednak jej działania sprowadzają się do neoliberalnej indoktrynacji w interesie wielkiego biznesu.

Pod tą piękną nazwą, kryją się jednak mniej szczytne cele polegające na podporządkowaniu praw człowieka interesom globalnych koncernów.
Twórcą tej fundacji jest nie kto inny jak Leszek Balcerowicz. Działalność fundacji polega na przekazywaniu takiej wiedzy ekonomicznej która jest w szczególności korzystna dla działalności globalnych koncernów. Spotkania prowadzone przez tą fundację nie pozostawiają żadnych złudzeń.

Oczywiście na publicznych spotkaniach nie mówi się o globalnych koncernach, zamiast tego używa się określenia- zagraniczni inwestorzy. Jednak jeśli nie chodzi tutaj głównie o promowanie interesów tych firm, to dlaczego te przedsiębiorstwa sponsorują spotkania tej fundacji?

Ostatnią debatę tej fundacji oraz dodatku dziennika "Wall Street Journal Polska" sponsorował koncern PricewaterhouseCoopers. Jest to firma doradcza która specjalizuje się w procesach prywatyzacji oraz doradztwie w unikaniu płacenia podatków. Jeśli chodzi o procesy prywatyzacji to firma ta udziela porad jak inne firmy mogą ograniczać własne koszty, co najczęściej odczuwają na swej skórze sami pracownicy.

Warto się tutaj zastanowić czy taka firma może działać w interesie publicznym? Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że Balcerowicz zawsze występował i występuje w roli rzecznika interesów ponadnarodowych koncernów, ponieważ to potrafi robić najlepiej i taka działalność się najbardziej opłaca. W praktyce więc fundacja Balcerowicza ma ułatwiać przejmowanie przez globalne koncerny udziału w firmach, które jeszcze pozostały w rękach Skarbu Państwa, przez tworzenie nacisku na rząd w celu przyśpieszenia procesu prywatyzacji. Prywatyzacja ta ma objąć wszystkie firmy bez żadnego wyjątku. Warto zauważyć, że prywatyzacji nie domagają się publicznie same koncerny, lecz sponsorowane przez nie fundacje.

Chodzi o to, aby obywatele mieli pozytywny obraz działalności globalnych koncernów. Postulaty Balcerowicza pozostają od lat niezmienne: likwidacja krótszego wieku emerytalnego dla wszystkich grup zawodowych, szybka prywatyzacja wszystkich przedsiębiorstw państwowych, pozbawienie państwa jakiegokolwiek wpływu na działalność służby zdrowia, likwidacja publicznej edukacji. Balcerowicz niczym więc idiota domaga się m.in. wydłużenia wieku emerytalnego dla górników. Myślę, że praca na dole kopalni skutecznie zweryfikowałaby te poglądy.

Na zaproszenie Balcerowicza udział w debacie wzięli następujący „eksperci”: Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera, Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers, Emil Wąsacz, były minister skarbu, Andrzej Rzońca z "Wall Street Journal Polska". Na spotkaniu nie zabrakło również Jeremi Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracowników Prywatnych „Lewiatan” Co ciekawe Rzońca był bliskim współpracownikiem Balcerowicza. Zebrała się niemal cała śmietanka biznesowa oraz towarzystwo wzajemnej adoracji.

Co ciekawe niemal wszyscy pracowali lub pracują w koncernach, lub też współpracują z fundacjami które są przez nie sponsorowane i często mają negatywny wpływ na kształtowanie poglądów ekonomicznych społeczeństwa. Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że osoby, które piastowały wcześniej wysokie funkcje w korporacjach nie mogą pełnić wysokich funkcji publicznych, gdyż praca w koncernie może spowodować, że nie będą oni dbali o ochronę interesu publicznego a staną się reprezentantami interesów ponadnarodowych koncernów.

Skandaliczne zachowanie Balcerowicza w sporze rządu z włoskim bankiem "UniCredito" jest tego najlepszym przykładem. Trudno się dziwić postępowaniu samego Balcerowicza skoro przez wiele lat był on członkiem zarządu jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie – J.P Morgan. Dlatego na gospodarkę i państwo patrzy on wyłącznie z pozycji bankiera i interesów tej grupy zawodowej. I na koniec warto podkreślić, że wyznawcom tej sekty przeszkadzają wydatki z budżetu państwa na wcześniejsze emerytury, nie przeszkadzają im jednak - idące w dziesiątki miliardów - straty budżetu państwa z tytułu ulg i dotacji podatkowych z których korzystają globalne koncerny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Englert Sowa
  • Englert Sowa
  • 08.12.2010 21:25

Jakie to jest forum obywatelskie? Gdzie tutaj widać normalnego obywatela, pracownika? Jeżeli Balcerowicz wspomaga zagraniczne koncerny i wielki biznes kosztem czlowieka pracy. Podniesienie wieku emerytalnego w okresie tak dużego bezrobocia to jakiś nonsens.Przkazanie najbardziej strategicznych przedsiębiorstw i spółek skarbu państwa w obce ręce? Taka polityka nie ma nic wspólnego z dobrem narodu polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.