Facebook Google+ Twitter

Celibat w kolejnej odsłonie

To jeden z dyżurnych tematów dyskutowanych od dawna i na wiele sposobów. Rzeczywistość Kościoła jest barwna. Na stagnację nie ma co narzekać.

Celibat bywa mylony ze ślubami czystości. Celibat to pewien wymóg administracyjny Kościoła (choć oczywiście nie sprowadza się tylko do litery prawa). Złożony zaś ślub czystości (składany w zakonach) jest czyms obowiązującym "niezaleznie" od celibatu. Obowiązek celibatu został potwierdzony podczas Soboru Trydenckiego (1546-63), powołano tez do życia seminaria diecezjalne. Ostatni sobór, Sobór Watykański II potwierdził jego ważnośc.

Sprawa arcybiskupa Milingo - ekskomunika


We wrześniu miało miejsce smutne dla kościoła katolickiego wydarzenie, a mianowicie ekskomunika emerytowanego arcybiskupa Lusaki (Zambia) Emmanuela Milingo.

Związany kiedys z sektą Moona, wrócił do kościoła, jednak w tym roku powrócił do sekty i do poślubionej tam (w 2001 r.) żony. Milingo związał sie w Stanach Zjednoczonych z ruchem żonatych księży, których, "jak twierdzi jest 130 tysięcy" (cyt. za PAP).
24 września w Waszyngtonie abp Milingo bez zgody papieża wyświęcił na biskupów czterech żonatych księży. Za udzielenie sakry bez zgody papieża Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje najwyższą karę, czyli ekskomunikę.

Właśnie sprawa abp Milingo była jednym z wiodących tematów spotkania Benedykta XVI z szefami urzędów
Kurii Rzymskiej, które odbyło sie w listopadzie.

Celibat - narada w Watykanie


Jak można było przeczytać w stosownym komunikacie, obok zagadnień związanych z postacią Milingo, pochylono sie też "nad prośbami o dyspensę od obowiązku celibatu i o przywrócenie do posługi kapłańskiej, pochodzącymi od kapłanów, którzy ożenili się w ostatnich latach”. Spotkanie raczej nie miało na celu podejmowania kroków w kierunku wielkich zmian w Kościele, raczej miało charakter omówienia najważniejszych w danej chwili spraw.

Papież Benedykt XVI mianował pod koniec października nowego prefekta Kongregacji Duchowieństwa. Został nim brazylijski kardynał Claudio Hummes (dotychczas pełnił funkcje metropolity São Paulo). Kardynał powiedział, że "celibat nie jest dogmatem" i dlatego Kościół może o nim dyskutować. "Kościół nie jest niezmienny, lecz jest instytucją, która zmienia się wtedy, kiedy zmieniać się musi" - oświadczył brazylijski hierarcha, rozpoczynający właśnie pracę w Watykanie (cytaty za PAP). Biorąc pod uwagę traktowanie przez niektórych sprawy celibatu jako niemal świętości, uwagi nowego prefekta wydają się być potrzebne.


Nic z dobrych chęci, gdy nie ma wysiłku


Na rewolucję się nie zanosi. Natomiast ciągle podkreśla się fakt odpowiedniej, dobrze prowadzonej formacji, seminarzystów jak i potem, wśród kapłanów. Celibat, choć istotny, jest jednak tylko aspektem formacji i życia osoby konsekrowanej.

Jak czytamy w podpisanej przez Jana Pawła II adhortacji "Pastores dabo vobis", wychowanie do dojrzałej miłości jest konieczne, w przypadku powołanych do celibatu, "czyli do ofiarowania - dzięki łasce Ducha Świętego i mocą własnej, wolnej decyzji - całej swojej miłości i gorliwości Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi".
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pianista
  • Pianista
  • 01.10.2011 18:03

Niech ktoś mi poda choć jeden solidny argument, który uzasadniałby istnienie celibatu! W Biblii nie ma nawet słowa o tym, że jedni mogą się żenić, a inni nie, a przecież na niej powinniśmy opierać swoją wiarę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak bywa - w Niemczech: a Polaczki to kradną albo kartofle to znani Polacy z polityki... Stereotypy zawsze były. Francuzi? Ci od żab? Zmieniają się, ale pojęcie jest znane. Media mało omawiąją sprawę, tylko ogólnie - decyzja Watykanu i co dalej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Mineral:

a z Betankami z Kazimierza to już dłuuuugo, jak zblizałam sie do konca studiów to juz zaczynało być gorąco. Szkoda, bo taka postawa (jak dla mnie to są juz przypadki kliniczne, wymagające interwencji psychologów i wyspecjalizowanych w zadaniach specjalnych kapłanów. Nikt normalny tak sie nie zachowuje) rzuca cień na całe zgormadzenie. I potem bedzie: betanki? a to te "nawiedzone z Kazimierza". Moze jednak uniknie sie takiego spłycania. Czas pokaze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@AK - dzięki za wyjaśnienie.
A teraz z betankami są hece...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście uważam ,ze zniesienie celibatu pomogłoby rozwiązać problem podwójnego podziemnego życia duchownych...
Jest to jednak rozwiązanie tak radykalne ,zwłaszcza w tradycji kościoła rzymsko-katolickiego,iż wydaje mi się nierealne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Mineral:

Sprawy się tak mają. Milingo udzielił nielegalnie, że tak to okreslę, święceń, jak również święcenia zostały przyjete bezprawnie (czyli oni nie sa biskupami). święcenia udzielone przez Milingo nie są ważne, zgodnie z zapisem prawa kanonicznego, który cytuję poniżej:

KPK, Kan. 1382 - Biskup, który bez papieskiego mandatu konsekruje kogoś na biskupa, a także ten, kto od niego konsekrację przyjmuje, podlegają ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej.

Sam Milingo, jak i wyświęceni "biskupi" popadli w ekskomunikę. Dodam jeszcze, że sprawa Milingo była i jest bolesna dla kościoła, tym bardziej, że można bylo sie spodziewać pewnych zmian, już kilka lat temy abp oddalił si.e do Moona, potem wrócił do kosciola, za sprawą audiencji i rozmów z Janem Pawłem II (wymieniam to jako jeden z istotnych jak sądzę powodów, by zaznaczyć, że całość była objęta troska paieża). Teraz sprawy wyglądają jak każdy widzi. A konsekwencje okreslonych czynów zostały poniesione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezdyskusyjnie jestem za celibatem w kościele rzymsko-katolickim,nie wyobrażam sobie inaczej! Każdy ma możliwości wyboru swojej drogi życiowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*abp Milingo bez zgody papieża wyświęcił na biskupów czterech żonatych księży. Za udzielenie sakry bez zgody papieża Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje najwyższą karę, czyli ekskomunikę.* - stracili owe święcenia, czy kara tylko dla Milingo?
Kto w Polsce by przymknął oko na celibat (zniesienie)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.