Facebook Google+ Twitter

Celnicy będą strajkować

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-10-11 09:13

Dziś rozpoczyna się strajk służb celnych. Celnicy nie doszli do porozumienia z dyrekcją urzędów celnych w sprawie m.in. podwyżek, podjęli więc decyzję o rozpoczęciu strajku włoskiego.

- Nie możemy strajkować, ale postaramy się wykonywać nasze obowiązki tak skrupulatnie, jak tylko się da - mówi Jarosław Łukowicz, wiceprzewodniczący Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP. - Jednocześnie postaramy się obsłużyć jak największą liczbę osób. Jednak wiadomo, że mogą powstać jakieś kolejki.

Kolejki powstaną i to niemałe - na przejściach granicznych, w portach morskich i lotniczych. Strajk dotknie nie tylko zwykłych turystów, ale przede wszystkim wszystkich importerów, eksporterów, armatorów statków, przewoźników, firmy spedycyjne i logistyczne.

- Działania, które podejmuje kierownictwo, nastawione są jedynie na zwłokę i wydaje się, że noszą znamiona sterowanych przez Ministerstwo Finansów - twierdzą związkowcy. - Sporządziliśmy protokół rozbieżności i zakończyliśmy czynności mediacyjne - mówi Barbara Szalińska, przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP. - Propozycje przedstawione nam przez dyrekcję w żaden sposób nas nie satysfakcjonują.

W czerwcu celnicy z całego kraju zawiązali tzw. porozumienie białostockie. Przedstawili rządowi swoje postulaty. Chcą m.in., aby resort finansów, któremu podlegają, rezygnował z planów wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej (połączenia skarbówki i celników). Dzięki temu znikną 433 urzędy skarbowe oraz 223 urzędy i izby celne. Ich miejsce zajmą nowe urzędy i izby. Ile ich będzie i gdzie, jeszcze nie podano. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia. Obecnie liczba etatów w Służbie Celnej wynosi 15,3 tys. Celnicy żądają też wzrostu płac o 1,5 tys. złotych, uprawnień do tzw. emerytur mundurowych oraz zapewnienia właściwej ochrony podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrektorami poszczególnych izb celnych. Mediacje w izbach celnych w całym kraju nie przyniosły rozwiązania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.