Facebook Google+ Twitter

Celnicy z nowymi uprawnieniami. Będą mogli podsłuchiwać i śledzić

Funkcjonariusze Służby Celnej, podobnie jak agenci CBA, ABW i CBŚ, mogą obserwować i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw - donosi Rzeczpospolita.

Służba celna / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ford_Transit_-_S%C5%82u%C5%BCba_Celna.jpgSpecjalne uprawnienia celnicy zapewnili sobie zapisami w ustawie o grach hazardowych. Według "Rz" nikt nie zwrócił na nie uwagi, bo wszyscy skupili sie na aferze z Mirosławem Drzewieckim i Zbigniewem Chlebowskim na czele. Rozporządzenie w sprawie nowych uprawnień celników, wkrótce wejdzie w życie.

Według ekspertów, z którymi rozmawiali dziennikarze gazety rozszerzone uprawnienia Służby Celnej wykraczają poza walkę z przestępczością w sferze hazardu, ceł i akcyzy, do czego ta formacja jest powołana. Ich zdaniem istnieje możliwość dublowania działań służb, a w efekcie chaosu, który może utrudnić ściganie przestępców.

Aby celnik mógł zacząć śledzić obywatela, wystarczy zarządzenie dyrektora izby celnej. - Będzie się to działo bez kontroli władzy sądowniczej - twierdzi Sławomir Sadocha, doradca specjalizujący się w postępowaniach podatkowych.

Dotychczas celnicy ścigali handlarzy papierosów i alkoholu bez akcyzy oraz osoby tankujące olej opałowy do baków swoich samochodów.

Według nowych przepisów, będą mogli ścigać ludzi handlujących antykami oraz kupujących płyty CD z nielegalnym oprogramowaniem komputerowym lub pirackimi nagraniami.

Jak zauważa "Rz" inwigilowani będą mogli być tylko ci obywatele, którzy są podejrzewani o działalność niezgodną z prawem, i to dopiero wtedy, gdy celnicy zdobędą na to dowody.

- Specsłużb jest już w Polsce wystarczająco dużo i nie trzeba tworzyć nowych. Lepiej to zadanie zlecić jednej z już istniejących - mówi w rozmowie z gazetą Adam Wesołowski z kancelarii Chadbourne & Parke.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.