Celtic Glasgow wygrywa w 12 kolejce szkockiej Premier League

Mistrz Szkocji Celtic Glasgow pokonał zespół Kilmarnock na ich stadionie 2:1( 0:0). W barwach gości wystąpili Polacy, Artur Boruc oraz Maciej Żurawski.

Już początek spotkania zwiastował ciekawe widowisko. Zespoły starały się narzucić swój styl gry, ale zarówno Celtic, jak i Kilmarnock nie potrafiły stworzyć okazji do zdobycia bramki. Celtic grał spokojnie, gdyż - jak wiadomo - najwięksi rywale Celticu w Szkocji w swoich spotkaniach zainkasowali po jednym punkcie (mowa o Glasgow Rangers i Hearts).

Pierwsze 10 minut to niedokładna gra gospodarzy. W pierwszym kwadransie gry zespoły nie oddały żadnego strzału na bramkę. I kiedy wydawało się, że nudna pierwsza połowa nie przyniesie nic ciekawego to w 40 minucie znakomitą kontrę przeprowadzili gospodarze. Na szczęście dla Boruca i jego kolegów z zespołu Naismith trafił w poprzeczkę. W 44 minucie żółtą kartkę za brzydki faul na Fernandezie otrzymał Gary Caldwell. Hiszpan po tym zagraniu musiał opuścić boisko. Jego miejsce zajął Collin Nish. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

W drugiej połowie w Celticu miejscie Jiriego Jarosika zajął Aiden McGeady. Na początku tej odsłony szansę miał Maciek Żurawski, ale jego strzał głową minął bramkę Grahama Smith'a. W 49 minucie sensacyjnie prowadzenie obejmują gospodarze. W środkowej strefie boiska piłkę stracił Nakamura, podanie do Nisha, a ten strzałem z 13 metrów pokonuje Boruca. Radość gospodarzy nie trwała zbyt długo. W 55 minucie przed polem karnym zostaje sfaulowany Maloney. Do piłki podszedł niezawodny Nakamura. Specjalista od wykonywania stałych fragmentów gry zdobywa bramkę. Od tego momentu Celtowie łapią wiatr w skrzydła. Widać było, że za to z sił opadli gracze Kilmarnock, którzy coraz rzadziej atakowali bramkę Artura Boruca.

Agresywna postawa obrońców gospodarzy nie pozwalała Celticowi na kombinacyjną grę. W 70 minucie z boiska schodzi Żurawski, a w jego miejsce melduje się Kenny Miller. Po 5 minutach od zmiany, wprowadzony przez Gordona Strachana, napastnik reprezentacji Szkocji zdobywa bramkę. Przepiękną akcją popisał się Maloney, który najpierw serią zwodów wkręcił jednego z obrońców, a następnie mocno dograł ją do szarżuącjego prawą stroną Millera. Było 2:1.

W 79 minucie zmiana w ekipie gospodarzy. Na murawie pojawił się Murray, a boisko opuścił Leven. W końcówce spotkania zdecydowaną przewagę miał Celtic, ale nie potrafił już zwiększyć prowadzenia. W 88 minucie z boiska zszedł Nakamura, a w jego miejsce pojawił się 19-letni Holender Evander Sno. U gospodarzy na miejsce Naismitha wszedł Dodds.

Kilmarnock - Celtic 1-2
49' Nish - 55' Nakamura, 75' Miller