Facebook Google+ Twitter

Celtycka osada pod Tarnowem. Sprawę wyjaśniła biżuteria

Archeolodzy są już pewni tego, że pod Tarnowem zamieszkiwali Celtowie. Sprawę wyjaśniło niezwykłe znalezisko sprzed 2 tysięcy lat.

Muzeum w Turcji. Wykopaliska archeologiczne w mieście Efez. / Fot. fot.M.Bachorski-RudnickiDzięki pięcioletnim badaniom grupy archeologów w małej miejscowości Pasieka Otfinowska pod Tarnowem udało się zidentyfikować mieszkańców odkrytej tu osady.

Kobieca zapinka do ubrania sprzed 2 tysięcy lat dostarczyła dowodu na to, że osadę zamieszkiwali Celtowie, Rzuca to także nowe światło na wiek grodu. Zapinka jest tutaj kluczem, bo moda zmieniała się zawsze. Dzięki temu odkryta biżuteria jest, jak datownik, określa z dużą precyzją, kto i kiedy tu zamieszkiwał informuje PolskieRadio.

Znalezione zapinki o określonym kształcie zdają się potwierdzać, że ziemię te zamieszkiwali Celtowie, lub też ich potomkowie. Spore poruszenie wśród archeologów wywołało także odkopanie bogato zdobionego uchwytu lusterka z brązu - jak się okazało pochodzącego z I w. p.n.e. z rzymskiej prowincji Noricum. W Pasiece Otfinowskiej znaleziono również fragmenty naczyń oraz kawałki żużla.

Archeolodzy domniemają, że na tych terenach osiedlili się hutnicy, którzy trudnili się produkcją oraz przeróbkom żelaza. Według naukowców wiele wskazuje na to, że historia osady zakończyła się pożarem, który zniweczył osadę. Potwierdzają to znaleziska, które noszą ślady spalenizny. Niestety nie udało się ustalić, czy pożar wybuch przypadkowo, co mogło zdarzyć się w tego typu osadzie, czy raczej był skutkiem najazdu nieprzyjaciela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.