Facebook Google+ Twitter

Cena kodu. Kliencie pilnuj ile płacisz!

Pod czytnik podkładane są kolejno produkty. W końcu pada należność. Klient płaci. Ale czy na pewno tyle ile powinien?

Hipermarket / Fot. Express IlustrowanyPłyn do płukania w promocyjnej cenie kosztował 9,90 zł. Dla klienta informacja ta była widoczna na półce. – Kupiłam ten płyn właśnie dlatego, że był w promocyjnej cenie – mówi pani Nina – ale po zakupie już w domu zorientowałam się, że na paragonie widnieje nie 9,99 zł, ale 17 zł – dodaje oburzona. Panią Ninę żaden plakat promocyjny nie poinformował o ograniczonym terminie promocji. Rzeczywista wartość sprzed promocji pozostała na kodzie, natomiast nie zmieniono ceny na półkach. Czy to było celowe działanie? Czy też zwyczajne zaniedbanie?

Klienci po skasowaniu produktów mogą w pośpiechu nie patrzeć na paragony, szczególnie jeśli wije się za nimi długi wąż oczekujących w kolejce do kasy. Mylne dla klientów mogą się okazać same ceny na półkach, które są nieraz przyklejane niemal jedna na drugiej. Cena za produkt może się zmieniać w przypadku promocji lub gdy na półkę trafia jakaś nowa seria artykułu. Dlatego sprzedawcy są ciągle zmuszani do aktualizacji cen towarów. Jednak to nie usprawiedliwia faktu dezinformacji klientów. – Kupowałam peeling do ciała, ale nie mogłam znaleźć jego ceny na półce – żali się Pani Dagmara. – Musiałam źle popatrzeć, bo potem dowiedziałam się przy kasie, że zabuliłam za niego 20 zł – dodaje. Pani Dagmara opowiada również o kupnie jogurtu, na którego opakowaniu producent umieścił cenę niższą od tej, która znajdowała się na półce.

W supermarketach istnieją do użytku klienta czytniki cen. Niemniej jednak zdarza się, że niektórych kodów towarów, jak mrożonki, urządzenie to nie odczyta ze względu na zamarznięte opakowanie.

Nie tylko klienci są niedoinformowani, ale także sami kasjerzy mają niewiedzę w zakresie cen. Na półce ze wspornikami widniała informacja, która była sama w sobie sprzeczna. Było na niej napisane: 14,99 para, a pod spodem 14,99 sztuka. Na błąd w informacji zwrócił uwagę klient, który wcześniej kupował już kilka par wsporników. Tym razem potrzebował większych, a nie wiedząc ile kosztują, spojrzał wtedy na cenę. Kasjerka przy kasie chciała wycenić każdy wspornik osobno po 14,99, jak to robiła do tej pory. Klient wówczas próbował przekonać kasjerkę, że to para kosztuje 14,99, gdyż zwykle tak mu sprzedawano. Trudniej jednak było mu to udowodnić, ponieważ mając do wyboru tylko dwie pary wsporników wybrał te z nieuszkodzonym lakierem ale bez plastikowego łącznika spinającego je. Po chwili okazało się, że to klient miał jednak rację. Trzeba dodać, że kod kreskowy znajdował się tylko u jednego ze wsporników.

- Kiedyś zwróciłam uwagę na to, że kasjerka bułki o gramaturze 100 g typu ciabata policzyła mi jak za bułki o gramaturze 400g tego samego typu. W porę się ocknęłam i upomniałam o zwrot różnicy w cenie – mówi inna klientka supermarketu i dodaje: - Kiedy kupowałam jabłka, ekspedientka zważyła je i policzyła cenę za inny gatunek jabłek. Dopóki nie nastanie ład cenowy w hipermarketach, klienci będą musieli liczyć jedynie na swoją spostrzegawczość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jako tymczasowy kasjer mówię Wam: nikt Was nie chce oszukać. Kasjer nic z tego mieć nie będzie, a jeszcze może mu się za nieuwagę oberwać. Ja mam np. obowiązek porównać cenę każdego produktu z tą, którą podaje kasa i w przypadku niezgodności uaktualnić bazę towarową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Często mam takie sytuacje w supermarketach. Zawsze kontroluję rachunek po odejściu od kasy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czujność ze wszech miar wskazana zawsze i wszędzie, ale mimo wszystko nie da się zawsze i w pełni przez cały czas kontorolować wszystkiego, choćby nie wiem jak człowiek się starał. Z drugiej strony, gdyby więcej było sprawnych czytników, to... markety nie miały by takich zysków...
"Nie dajmy się!" - jak śpiewają bracia Golcowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nagminnym zjawiskiem w sklepach wielkopowierzchniowych ,jest oszukiwanie klientów w każdy możliwy sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.