Facebook Google+ Twitter

Cena ropy naftowej bliska przekroczenia 100 dolarów za baryłkę

Cena ropy na Międzynarodowej Giełdzie paliw w Londynie, wzrosła w ciągu ostatnich 24 miesięcy o ponad 100 proc. i bardzo śmiało podejmuje próbę przekroczenia 100 dolarów za baryłkę.

 / Fot. Flcelloguy/Domena publicznaPokonanie tej granicy otworzy możliwość, zdobywania kolejnych progów, co w konsekwencji może niekorzystnie wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego na całym świecie. Agencja Reuters informowała 24 stycznia, iż członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) mają podzielone zdanie dotyczące zwiększenia ilości wydobywanej ropy naftowej. Minister Arabii Saudyjskiej Al-Naimi, odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne zapowiedział jednak, iż tegoroczne zapotrzebowanie na surowiec na pewno będzie większe, niż w roku ubiegłym. W przypadku, gdy wydobycie ropy naftowej pozostałoby na poziomie zeszłorocznym, można mieć pewność, że ceny ropy naftowej będą się w dalszym ciągu umacniać.

Duży wpływ na cenę tego surowca w Polsce ma kurs dolara. Ten jednak od dłuższego czasu wydaje się być w miarę stabilny i oscyluje w granicach trzech złotych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przekroczenie 100 dolarów za baryłkę, będzie drenażem kieszeni polskich kierowców. Ci w zdecydowanej części mają używane samochody z zachodnich państw europejskich, które palą dużo więcej niż, nowoczesne ekonomiczne pojazdy. Ceny ropy, zaczynają „śmiało” zbliżać się na stacjach benzynowych do równie zaporowej granicy pięciu złotych. Jej przekroczenie będzie miało znaczący wpływ na podrożenie wszystkich produktów i usług, co w następstwie doprowadzić może do spowolnienia gospodarczego i zubożenia społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Próba pokonania psychologicznej bariery 100$ za baryłkę udana.
31.01.2011r. godz. 17.54 ropa osiąga wartość 100,01$ za baryłkę.
Warto również przypomnieć, że ropa nie była wysoko notowana na giełdzie od 25.09.2011r.
Wtedy też jej ponad 8% spadek w perspektywie kilku godzin zwiastował dalsze spadki notowań "czarnego złota"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daro
  • Daro
  • 30.01.2011 13:27

Na dzien dzisiejszy stoi 99,3 USD
Ciekawe, czy jutro przebije tą barierę 100 USD

Komentarz został ukrytyrozwiń
Betman
  • Betman
  • 27.01.2011 00:46

Nie chce żeby wacha była taka droga!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.