Facebook Google+ Twitter

Cena wypadków drogowych. Uważajmy nie tylko podczas świąt

Na drogach spotykamy ludzi o różnych charakterach, wiedzy, umiejętnościach, mają różny nastrój – nie dajmy się zaskoczyć jakiemuś niestandardowemu zachowaniu na drodze. Wyjeżdżajmy, ale wracajmy szczęśliwie do domów.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, potem święto Trzech Króli, wiele osób planuje dalsze wyjazdy. Na drogach spotykamy ludzi o różnych charakterach, wiedzy, umiejętnościach, mają różny nastrój – nie dajmy się zaskoczyć jakiemuś nienormalnemu zachowaniu na drodze. Wyjeżdżajmy, ale wracajmy szczęśliwie do domów.

Statystyki policyjne (www.policja.pl) z końca 2010 roku są przerażające. Tylko w dniach od 24 grudnia 2010 do 2 stycznia 2011r. wydarzyło się 231 wypadków, zginęły 23 osoby, a 304 zostały ranne, zatrzymano 1270 pijanych kierowców. Od stycznia do listopada 2011 roku doszło do 36 072 wypadków drogowych, w których zginęło 3712 osób, a 44 809 zostało rannych.

Według informacji PAP z 13 grudnia br., Bank Światowy wyliczył, że jedna ofiara śmiertelna wypadku drogowego to koszt około 2,6 mln zł, natomiast Komisja Europejska szacuje straty na około 1,6 mln zł. W 2010 roku to koszt - 25 mld zł liczony wg Banku Światowego.

Oto co m.in. składa się na te kwoty: udzielenie pomocy, praca policji i pogotowia, pobyt w szpitalu, dalsze leczenie, pieniądze, które nie wpłyną do budżetu jako podatki, które ofiara wypadku zapłaciłaby żyjąc i pracując. W tej statystyce nie mówi się o strasznych przeżyciach, osieroceniu rodzin, inwalidztwie fizycznym i ogromnej psychicznej traumie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uważa, że koszty byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie poprawa bezpieczeństwa na drogach, dzięki budowie nowoczesnych dróg. Firma ta w latach 2007-2010 wydała 856 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach, w tym czasie liczba zabitych zmniejszyła się o 608 osób. Co, zdaniem GDDKiA, przekłada się na oszczędności około miliarda złotych, zależnie od sposobu liczenia strat. Dyrekcja planuje do 2013 roku znaczące zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych rocznie, ale musi mieć na to pieniądze. Inwestycje poprawiające bezpieczeństwo to m.in. barierki ochronne czy wysepki spowalniające - niestety na nowe inwestycje nie ma pieniędzy.

Andrzej Maciejewski, dyrektor GDDKiA proponuje: "Warto część pieniędzy unijnych, jakie będą dostępne w nowej perspektywie na lata 2014-2020, przeznaczyć na istniejące drogi - na ich przebudowę i poprawę bezpieczeństwa, bo to się Skarbowi Państwa opłaca”.

Czy w budżecie naszego państwa znajdą się te pieniądze? Czy dalej będziemy ginąć także z powodu złych dróg? Jasne jest, że złe drogi to jeden z powodów tragicznych zdarzeń, powód niebagatelny, ale przecież nie jedyny.

Co na to psychologowie?
Psychologowie uważają, że znużenie za kierownicą działa nieomal jak alkohol.
Zmęczenie i zaśnięcie za kierownicą to przyczyna ok. 22 proc. wypadków. Największe ryzyko występuje około godziny 3.00 nad ranem i po południu około 15.00. Prowadzenie auta w stanie zmęczenia może być tak samo niebezpieczne, jak jazda po wypiciu alkoholu. Najbardziej są niebezpieczne tzw. sekundowe zaśnięcia, wielu kierowców wie co to oznacza. Każdy kierowca ma swoje sposoby, aby przeciwdziałać zmęczeniu w czasie jazdy, jednak najlepszy jest - nawet krótki 15-20-minutowy sen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ważne zauważenie problemu!
Dopiero teraz trafiłem tu i stwierdzam, że powtórzyłem się (częściowo) w swoim artykule:
"Kara dla społeczeństwa".
Weekend świąteczny i sylwestrowo-noworoczny dały kolejne smutne żniwo, będące skutkiem bezmyślności kierowców, lekceważenia warunków jazdy i zbyt niskich kar dla piratów drogowych.
Nie polecam lektury:
link
gdyż, jak stwierdził jeden z komentatorów, jest to porykiwanie jelenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.