Facebook Google+ Twitter

Cenckiewicz i Gontarczyk: Wałęsa nie chciał z nami rozmawiać

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-18 09:25

Historycy IPN Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk podtrzymali tezę, iż Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Goście "Salonu Politycznego Trójki" są autorami książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".


Piotr Gontarczyk zaznaczył, że publikacja IPN pokazuje różne oblicza byłego prezydenta, a żaden z autorów książki nie zamierzał odbierać Wałęsie chwały płynącej z działalności w "Solidarności" i przewodzenia związkowi.
Zdaniem naukowców, Lech Wałęsa był agentem, który funkcjonował w ramach wydziału W-4 w Stoczni Gdańskiej. Współpraca miała się zakończyć jeszcze w latach 70. Piotr Gontarczyk podkreślił, że Lech Wałęsa był wówczas aktywnym i dobrowolnym współpracownikiem.

Historycy podkreślali w radiowej Trójce, że Lech Wałęsa w latach 80. był poddawany różnej presji i działaniom SB. Podkreślali, że były prezydent to osoba, wobec której SB prowadziła szerokie i często bardzo brutalne działania.
Historycy IPN odpierają też zarzuty, jakoby w czasie przygotowania książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" nie próbowali kontaktować się z Wałęsą. Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk ujawnili, że mają potwierdzone próby kontaktu z byłym prezydentem, które, jak zaznaczyli, pozostały bez odpowiedzi.

Sławomir Cenckiewicz powiedział, że we wrześniu 2007 roku Piotr Gontarczyk wysłał faks do biura Lecha Wałęsy. W wysłanym w ten sposób piśmie obaj historycy zabiegali o rozmowę z byłym prezydentem. Wałęsa nigdy nie odpowiedział na to pismo.

Książka Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka wydana nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukaże się 23 czerwca. Publikacja zawiera tezę, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Były prezydent nie zgadza się z tym stanowiskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Agnieszka A
  • Agnieszka A
  • 01.03.2011 14:13

Dlaczego prawda sprzedaje sie w takich niskich nakladach? Czy my Polacy wciaz sie boimy, co nas powstrzymuje od decydowaniu o jakoci naszego zycia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wierzę, że opierając się na dokumentach i wnikliwej ich analizie, historycy IPN mają podstawy do tezy, że Lech Wałęsa w czasie swojej działalności mógł prowadzić działalność agenturalną. Trudno uwierzyć w to ,żeby ktoś nie mając dowodów formułował takie ryzykowne tezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.