Facebook Google+ Twitter

"Cenne Krople" w Zbąszyniu

Od pięciu lat w Zbąszyniu, odbywają sie akcje poboru krwi. W tym okresie krwiodawcy oddali ponad 810 litrów krwi.

Dzielni strażacy z łomnicy / Fot. Dorota Michalczak24 listopada 2009 - to była już ostatnia tego roczna akcja poboru krwi w Zbąszyniu, czterdziesta trzecia od 2004 roku. W tej 43. akcji zorganizowanej w Zespole Szkół nr 1, chęć dzielenia się swoją krwią wyraziło 49 osób.

Oddajemy krew, bo taka jest nasza wola
Badająca lekarka Aleksandra Kurzawa zdyskwalifikowała aż 14 osób. To w trosce o zdrowie chcących oddac krew. Przyczyny dyskwalifikacji były różne. Każdy, kto nie oddał krwi został poinstruowany przez badającą, co ma zrobić, żeby w najbliższym czasie zostać dawcą. Dyskwalifikacja nie dotyczyła tylko osób wyrażających chęć oddania krwi po raz pierwszy, lecz także stałych dawców.

To kolejna udana akcja poboru krwi
Wśród osób, które nie zostały dawcami można było zaobserwować, jak byli tym faktem zawiedzeni. Tak jest na każdej akcji poboru krwi, nie wszyscy zostają dawcami. Ta akcja zaliczona jest do udanych, to dzięki 8 kobietom i 27 mężczyznom zebrano 15,750 litra tego cennego leku. Leku jaki choremu może podarować zdrowa osoba.

Każda kropla jest cenna
W ciągu tego roku w dwóch akcjach poboru krwi w Zbąszynku, dwóch w Kotowie powiat Grodzisk Wielkopolski oraz siedmiu w Zbąszyniu krew oddało 486 osób. To od nich pobrano 218,400 litra krwi. - Wiemy, jak każda kropla krwi jest cenna, będziemy ją oddawali jak długo
będziemy mogli - mówią dawcy.

Dawcy są zdrowi
Lekarze stwierdzają że krwiodawcy rzadziej chorują, a tym samym są zdrowsi. Nie ma żadnych obaw, żeby oddawanie krwi miało wpływ na pogorszenie się naszego zdrowia. Bez żadnych oporów odwiedzajmy Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, punkty poboru krwi, czy też bierzmy udział w akcjach organizowanych na naszym terenie.

Krwiodawcy mają swój klub
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej Klub "CENNE KROPLE" w Zbąszyniu.
Zapraszam na stronę klubu krwiodawców www.cennekrople.pl.tl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Piotrze przeczytałam i zgadzam się z odpowiedzię z RCKiK w Szczecinie.
W Polsce jest tylko kilka RCKiK, które pobierają próby na szpik. Ja jestem z tym na bieżąco, bo na każdej akcji krwiodawstwa w Zbąszyniu są osoby chętne i na miejscu podczas akcji mogą oddać krew do badań. Obsługuje nas Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania, a oni robią takie badania.
Dawcą szpiku może zostać osoba do 50 roku zycia. Musi być zdrowa, operacje serca juz eliminują.
Twoje zdrowie równie warte.
Najlepiej żeby osoby młode starały sie ten problem zrozumieć, i zostać potencjalnymi dawcami szpiku.Nie raz dawca czeka kilka lat aż znajdzie się osoba, której będzie mógł pomóc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy byłem młody, byłem honorowym dawcą krwi. Teraz chciałem uratować chorą na białaczkę Panią lekarz z Koszalina, to fundacja
pogardziła mną, stwierdzono że jestem niezdatny a to mnie bardzo zdenerwowało. Odsyłam do materiału :
<a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

O drugiej stronie krwiodawstwa nie mówimy.
Wiemy ze pewnych barier się nie przeskoczy.
Dajemy nie biorąc nic w zamian.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.12.2009 13:27

Cennym darem jest krew ale honorowe krwiodawstwo ma także drugą swoją stronę - tę przykrą dla ludzi którzy dobrowolnie i za damo oddają swoja krew by ratować ludzkie życie. Dlatego pomimo, że jak na jednego człowieka oddałem sam dużo krwi to jednak zaprzestałem oddawania. Chyba, że przyjdzie ku temu potrzeba - oddam. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2009 12:35

Zapomniałam kliknąć na gwiazdkę, a przecież to taki ważny dla nas wszystkich temat. Nigdy nie wiemy kiedy możemy potrzebować pomocy od takich szlachetnych ludzi jak ci na fotografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Musimy być zdrowi - bo nasza pomoc potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.11.2009 11:08

Organizm nie ma kiedy chorować bo ma inne zajęcie, produkcja krwi. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.