Facebook Google+ Twitter

Centra Aktywizacji Zawodowej będą zwalczać bezrobocie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-02 18:25

Ministerstwo pracy chce stworzyć Centra Aktywizacji Zawodowej przy Powiatowych Urzędach Pracy - powiedziała w Białymstoku wiceminister pracy Czesława Ostrowska

Aktywizacji Zawodowej poddawani byliby wszyscy bezrobotni w Polsce. - Nie byłoby tak zwanych biernych bezrobotnych, którzy pozostają bez pracy od dłuższego czasu. Chcemy podwoić liczbę szkolonych bezrobotnych i dać im stypendia, które pozwoliłoby im spokojnie zdobywać nowe zawody - powiedziała na konferencji wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Ministerstwo planuje także dać więcej kompetencji starostom (odpowiedzialnym za pracę Powiatowych Urzędów Pracy - red.). Mogliby oni samodzielnie kreować lokalną politykę rynku pracy np. po przez tworzenie programów specjalnych dla grup, które mają najmniejsze szanse na zdobycie zawodu.

- Celem podstawowym wszystkich urzędów pracy będzie doprowadzenie do zatrudniania - powiedziała Ostrowska - wymaga to jednak odbiurokratyzowania Urzędów Pracy - dodała. Każdy bezrobotny, który nie zostałby przez urzędników objęty formą aktywizacji - dostałby indywidualnego doradcę, z którym realizowałby plan wspólnie określony plan działania.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje również zaostrzyć kary dla tych, którzy odmawiają przyjęcia ofert pracy. I tak bezrobotny, który odmówi pierwszy raz przyjęcia oferty - pozbawi się swojego statusu na 4 miesiące. Kolejna odmowa to pół roku karencji a trzecia to wykluczenie nawet na 9 miesięcy. Z analiz ministerstwa wynika że przy obecnej karze trzymiesięcznej - osoby, które były pozbawione statusu bezrobotnego - ponownie zapisują się w Powiatowych Urzędach Pracy.

Ministerstwo docelowo planuje utworzyć Centra Aktywizacji Zawodowej we wszystkich Powiatowych Urzędach Pracy w ciągu najbliższych lat.

Wiceminister Czesława Ostrawska spotkała się dziś w Białymstoku z podlaskimi działaczami PSL. Była to również okazja do spotkania się z dziennikarzami w sprawach bieżących na konferencji prasowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.