Facebook Google+ Twitter

Centralna Liga Juniorów zamiast Młodej Ekstraklasy

Młoda Ekstraklasa, twór, który od przyszłego sezonu zostanie zastąpiony przez Centralną Ligę Juniorów. Zmiana na lepsze? Co z piłkarzami w wieku 19-21 lat, którzy nie kwalifikują się do gry w CLJ, a na Ekstraklasę jeszcze szans nie mają?

Rafał Wolski - piłkarz / Fot. Łukasz WójcikPZPN szuka sposobu na zorganizowanie rozgrywek juniorów w taki sposób, aby uatrakcyjnić rywalizację, zwiększyć poziom rozgrywek i podnieść poziom szkolenia młodzieży. Pierwszym krokiem ku temu miały być zmiany wprowadzone w czerwcu ubiegłego roku. Postanowienia tamtejszego Zarządu miały na celu wyselekcjonowanie po rundzie jesiennej dwóch zespołów z każdego województwa, które na wiosnę będą rywalizowały w makroregionach. 4 ligi makroregionalne po 8 zespołów każda mają wyłonić czterech finalistów Mistrzostw Polski Juniorów. Rywalizacja ma przebiegać w danej lidze na zasadzie każdy z każdym.

Rywalizacja według powyższego planu miała rozpocząć się 23 marca, ale ze względu na pogodę inauguracja rozgrywek młodzieżowych w makroregionie musi poczekać. Koniec rozgrywek planowany jest na 8 czerwca i wtedy poznamy najlepszą drużynę juniorską w tym sezonie w Polsce.

W przyszłym sezonie rozgrywki juniorów mają być rozgrywane w ramach Centralnej Ligi Juniorów. Nadal pozostanie 4 ligi makroregionalne, jednak zamiast 8, rywalizować ze sobą będzie 12 drużyn - po trzy najlepsze z danego województwa. Tym samym prawo do gry w przyszłym sezonie w CNJ przypadnie juniorom, którzy w tym sezonie wywalczyli sobie prawo do gry w makroregionie, a trzecią drużyną, będą zwycięzcy wojewódzkich lig juniorów po rundzie wiosennej. Dwie najlepsze drużyny z każdego makroregionu zagrają w kolejnej fazie rywalizacji o tytuł mistrzowski.

Idea ME

CLJ stała się alternatywą dla Młodej Ekstraklasy. Zgodnie z regulaminem w kadrze ME mogli występować zawodnicy do 21 roku życia i tylko trzech zawodników starszych. Każdy z klubów, grających w Ekstraklasie miał obowiązek utrzymywania młodej drużyny, która zastąpiła drużynę rezerw danego klubu. ME istniała od sezonu 2007/2008, a jej głównym celem było stworzenie przestrzeni dla piłkarzy z pogranicza juniora i seniora. Miało to być swoistego rodzaju przejście z wieku juniora do seniora.

ME od początku budziła wiele kontrowersji. Sensu jej istnienia nie widział sam prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Jednak statystyki z ubiegłej rundy pokazują, że wielu młodych piłkarzy dostało szansę na grę, a także wielu piłkarzy z ME teraz gra nie tylko w Ekstraklasie, ale i w zagranicznych klubach. Kariery takich zawodników jak Daniela Łukasika, Rafała Wolskiego, Dominika Furmana, Kuby Koseckiego, Marcina Kamińskiego, Łukasza Teodorczyka, Pawła Wszołka czy Arkadiusza Milika zaczynają się w ME.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwsze przemyślenia... trochę chaotycznie, ale generalnie chodzi o to, że CLJ nie rozwiązuje problemów, że ME nie do końca jest zła ... i że może rozgrywki juniorów będą atrakcyjniejsze, ale tylko przez pierwszy sezon...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.