Facebook Google+ Twitter

Centralna Polska bezpieczniejsza dla serca

W mijającym miesiącu do ogólnopolskiego systemu telemedycyny ratunkowej LIFENET zostały włączone nowe placówki, a zasięg działania już funkcjonujących jednostek został rozszerzony. Największe zmiany zaszły w centralnej Polsce.

Defibrylator Lifepak 12, który łączy się z MSO za pomocą sieci GSM. / Fot. Łukasz WilczyńskiSukcesywnie zwiększa się stopień wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych dla ochrony zdrowia Polaków. W mijającym miesiącu do ogólnopolskiego systemu telemedycyny ratunkowej LIFENET zostały włączone nowe placówki, a zasięg działania już funkcjonujących jednostek został rozszerzony. Największe zmiany zaszły w województwach mazowieckim, lubelskim i podlaskim.

System LIFENET stwarza możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta. Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą telefonu komórkowego przesyła jego zapis do szpitala, do tzw. Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. - To ogromna oszczędność czasu, a czas jest kluczowy w przypadku leczenia ostrych zespołów wieńcowych - mówi dr Jarosław Kosior, kierownik pracowni hemodynamiki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. - Aby pacjent miał szansę na szybkie odzyskanie zdrowia, powinien trafić pod opiekę lekarza w przeciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów zawału - dodaje

Dzięki dotacjom przyznanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego z końcem listopada w siedleckim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym uruchomiona została nowa Medyczna Stacja Odbiorcza. Zasięgiem swojego działania obejmie 8 powiatów z trzech różnych województw (mazowieckie, lubelskie i podlaskie), a pod jej opieką znajdzie się ponad 550 tys. osób zamieszkujących te tereny. W Radomiu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, w którym program działa już od prawie roku, otrzymane od samorządu fundusze zainwestowano w rozbudowę systemu. Specjalistyczny sprzęt, przede wszystkim defibrylatory Lifepak z opcją przekazu 12-odprowadzeniowego EKG oraz akcesoria do teletransmisji trafiły do karetek pogotowia w 9 powiatach. W Ostrołęce do nowej Medycznej Stacji Odbiorczej zlokalizowanej przy Samodzielnym Zespole Publicznych ZOZ im. dr Józefa Psarskiego transmitować będzie 15 karetek z 6 powiatów. We wszystkich przypadkach MSO zostały zlokalizowane w strategicznych punktach województwa i są szansą na istotne poprawienie kwestii bezpieczeństwa w regionie.

Równolegle z modernizacją wyposażenia pogotowia ratunkowego trwają szkolenia dla ekip ratowniczych. - To znaczne udogodnienie w codziennej pracy ratowników – mówi Andrzej Kosik, specjalista ds. telemedycyny z Physio-Control. - Coraz częściej się zdarza, że w zespole karetki nie ma lekarza, a dzięki teletransmisji możliwa jest konsultacja ze specjalistą na odległość.

Z kolei szpital, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiej się przygotować na jego przyjęcie.

System działa już w 9 województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracują w sumie 22 Medyczne Stacje Odbiorcze. Każda kolejna placówka przystępująca do programu, to zwiększenie szansy na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.

Medyczna Stacja Odbiorcza w Siedlcach
Lokalizacja: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, ul. Poniatowskiego 26, 08-110 Siedlce
Koszt uruchomienia: 150.00 złotych
Data uruchomienia: 21 listopada 2007 roku

Medyczna Stacja Odbiorcza Radom-Józefów
Lokalizacja: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, ul. Juliana Aleksandrowicza 5, 26-617 Radom
Data wprowadzenia udoskonaleń w systemie: 22 listopada 2007 roku

Medyczna Stacja Odbiorcza w Ostrołęce
Lokalizacja: Samodzielny Zespół Publicznych ZOZ im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, al. Jana Pawła II 120A, 07-400 Ostrołęka
Data uruchomienia: 6 grudnia 2007 roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.