Facebook Google+ Twitter

Centrum Edukacji dla Społeczeństwa Informacyjnego w Tarnowie

Być może już niedługo w Tarnowie zacznie funkcjonować (za unijne pieniądze) pierwsze w Polsce centrum kształcenia komputerowego dla tysięcy ludzi. Realizacja tego projektu może być niepowtarzalną szansą na dynamiczny rozwój regionu.

Do roku 2015 ma trafić do Polski niemal 12 miliardów euro, które mają być przeznaczone nie na materialne inwestycje, lecz na "budowanie kapitału ludzkiego". Prezydent Tarnowa, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET oraz stowarzyszenie Miasta w Internecie chcą wykorzystać część tych pieniędzy na stworzenie w Tarnowie Centrum Edukacji dla Społeczeństwa Informacyjnego (CERSI). Ma to być ośrodek edukacji mieszkańców Małopolski w dziedzinach związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi. Prowadzone tu będą zarówno podstawowe kursy obsługi komputera jak i korzystania z usług świadczonych zdalnie przez różne instytucje, czy też obsługi skomplikowanych systemów teleinformatycznych.

Centrum to wielka szansa dla miasta. / Fot. Marek CiesielczykSzkoleni tu będą zarówno bezrobotni mieszkańcy regionu, jak i urzędnicy samorządowi, nauczyciele, lekarze. Przewidziane są także specjalne kursy dla niepełnosprawnych. W Centrum będą np. realizowane szkoleniowe programy telewizyjne, udostępniane kursy w modelu cyfrowej telewizji interaktywnej. Już niedługo całą Małopolskę pokryje sieć szerokopasmowego dostępu do internetu. W ciągu 3 lat, specjaliści nie tylko z Polski, przeszkolą w Centrum kilkanaście tysięcy osób.

Prezydent Tarnowa, dr Ryszard Ścigała obiecał modernizację stosownego obiektu edukacyjnego dla Centrum, licząc na to, że w ciągu kilku lat miasto stanie się istotnym uczestnikiem europejskich procesów podnoszenia kwalifikacji. Profesor Kazimierz Wiatr, dyrektor CEFRONETU i zarazem tarnowski senator uważa, iż CERSI to wielka szansa dla Tarnowa. Prezydent Ścigała zapewnia zaś, że powstanie Centrum jest wśród najważniejszych projektów miasta. Wielu ludzi wiąże z Centrum nadzieje, iż po utracie statusu miasta wojewódzkiego, kiedy to Tarnów znalazł się w lidze powiatowej, będzie to punkt zwrotny i początek jego szybkiego rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Spyałem o Cyfronet ze względu na prof. Wiatra. Być może to, że jest także tutejszym senatorem, będzie go dodatkowo mobilizować. Zaangażował się przecież bardzo w proces tworzenia Akademii Tarnowskiej.
Wydaje mi się, że władze Tarnowa powinny zapoznać się z dotychczasowymi doświadczeniami przy tworzeniu tego typu ośrodków edukacji komputerowej (informatycznej) w innych państwach, o których wspomina Stowarzyszenie Miasta w Internecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocny_Marek: moje tytuły są pewnego typu złośliwością :)

Ciesielczyk: Wówczas chyba szefem był Niwiński czy jakoś tak. Człowiek, któremu wydawało się, że jeśli przyjedzie do Tarnowa z wielkiego miasta Kraków, podeprze się tytułami naukowymi, to baranki z prowincji wszytko kupią - i się nadział :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a w czasie pierwszego podejścia do tematu centrum, dyrektorem był już prof. Wiatr?
osobiście wydaje mi wiarygodnym partnerem

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2007 16:50

Pewnie sam nie wierzy w swoje tytuly...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2007 16:34

o rany... naprawde istnieje jakis bramborek? No... oczywiscie... dochtor-magister, jakzeby inaczej... :-)))
Tarnow pod kwarantanne... :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech najpierw zaczną od czegokolwiek - potem można działalność rozszerzać. Tak jak mówię - jestem niewiernym Tomaszem i nie wierzę w uruchomienie tego centrum, pomimo, że całym sercem jestem za tą inicjatywą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli miasto będzie uważnie monitorować cały proces, to sądzę, że coś pozytywnego z tego może wyniknąć. Wydaje mi się, że należałoby rozszerzyć działalność takiego centrum na inne obszary (nie tylko korsy, szkolenia etc.)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł może i dobry, ale jak widzę kto się za to bierze, to nie wróżę temu sukcesu. Gdzieś w trakcie się rozmyje i nie dojdzie do otwarcia. Ale Cyfronet w międzyczasie zdobędzie kasę z grantu (albo bezpośrednio z UE) , MWI coś pewnie też za konsultacje czy audyty albo doradztwo weźmie - wszyscy (poza tymi, dla których projekt powstaje) będa zadowoleni.
Cyfronet nie pierwszy raz próbuje coś wyciągnąć z Tarnowa - do tej pory nie udawało im się, bo z drugiej strony byli ludzie, którzy patrzyli przez pryzmat ekonomii a nie polityki. Ale to było przed naszym wstąpieniem do UE - teraz może inaczej to wygląda.
Widzę, że MWI wraca do Tarnowa - przy poprzednich władzach miasta nie było to możliwe, bo szef MWI był "nie ze swoich".
Niektórzy może pamiętają, że konferencje "Miasta w Internecie" były na początku (za Ciepieli) w Tarnowie. Miały dużą renomę, przyjeżdżało do nas wielu specjalistów, dużo się mówiło o inicjatywach podjętych w trakcie Konferencji itd. Potem przyszedł nowy prezydent i.... Konferencja przeniosła się do Zakopanego - powodem było to, że organizatorzy nie mogli dogadać się z władzami. No i w ten sposób straciliśmy miano "przedmurza Internetowego Polski" :( - na stałe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.