Facebook Google+ Twitter

Centrum kulturalne w śródmieściu Chełmży?

Są duże szanse, że Chełmża wzbogaci się o obiekt wystawienniczo-konferencyjny ulokowany w centrum miasta.

Od pewnego czasu trwają starania o pozyskanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na modernizację Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono 174 tys. zł na realizację projektu.

- Będzie to modernizacja o bardzo dużym zakresie. W sumie inwestycja może kosztować ponad milion złotych. Wydatkowanie tych środków jest uzależnione od pozyskania funduszy z ministerstwa. W ubiegłym roku próbowaliśmy, ale nie udało się nam. W tym roku pani dyrektor Meszyńska przygotowała kolejny program - wyjaśnił burmistrz Jerzy Czerwiński.

Trzy lata temu biblioteka obchodziła 60-lecie istnienia. W ramach obchodów rocznicy ówczesny starosta Eugeniusz Lewandowski wręczył dla placówki zestaw komputerowy, burmistrz Jerzy Czerwiński cyfrowy aparat fotograficzny, a wójt Jacek Czarnecki drukarkę komputerową. Poza bieżącym finansowaniem z budżetu miasta, biblioteka nie otrzymała od tamtego czasu znacznych środków na sprostanie wymogom XXI wieku.

A od 10 lat chełmżyńska książnica posiada status instytucji powiatowej i swoim zasięgiem obejmuje teren dziewięciu gmin, w tym 30 bibliotek. Co więcej, atrakcyjna lokalizacja w samym centrum miasta, gdzie fronton budynku przylega do Rynku, natomiast znajdujący się na zapleczu ogród schodzi ku jezioru, aż prosi o lepsze jej wykorzystanie. - Zależy nam żeby zmienić wystrój biblioteki, a z drugiej strony czas na przeprowadzenie remontu - naprawę dachu, wymianę centralnego ogrzewania, wymianę okien i drzwi. Oprócz tego chcemy rozbudować bibliotekę - tłumaczy dyrektor PiMBP Urszula Meszyńska. – Mamy zamiar wybudować pawilon, który służyłby celom kulturalnym. Byłaby to sala konferencyjno-wystawiennicza, z pełnym wyposażeniem w celu organizowania wystaw nawet profesjonalnych artystów. Znalazłaby się tam również sala konferencyjna na mniejsze imprezy, typu promocja książek, spotkania z wykładowcami. Ta ostatnia kwestia związana jest z naszymi planami zorganizowania akademii dla seniorów. Chodzi o ciekawe prelekcje, wykłady dla osób starszych, z uwzględnieniem ich potrzeb. Pawilon zakończony będzie muszlą koncertową. Dzięki położeniu tuż przy Bulwarze 1000-lecia, byłoby to znakomite miejsce dla promocji młodych talentów, a latem mieszkańcy Chełmży oraz turyści mieliby okazję wzięcia udziału w imprezach kulturalnych. Po modernizacji budynek będzie również przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Plany dyrektor Meszyńskiej znakomicie korespondują z miejskim projektem rewitalizacji strefy śródmiejskiej. Przypomnijmy, że chodzi o przywrócenie historycznego wyglądu ulic Bulwar 1000-lecia, Wodnej, Sądowej, Strzeleckiej wraz ze schodami prowadzącymi nad jezioro, Żeglarskiej wraz ze schodami nad jezioro, Łaziennej oraz Tumskiej. Remontowane mają być także schody prowadzące z plaży Ustronie do ulicy Łaziennej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.