Facebook Google+ Twitter

Centrum kultury i turystyki wina w Bordeaux

We francuskiej miejscowości Bordeaux wybrano projekt na centrum miłośników enobiologii (miłośników win). We Francji enoturystyka jest bardzo popularna, ale będzie to dopiero pierwszy tego typu obiekt.

Przygotowane do sprzedaży wina bordeaux / Fot. wikipediaRozpisany konkurs architektoniczny na projekt był bardzo skomplikowany, wymagano od biorących udział architektów czy agencji architektonicznych zrzeszenia się ze scenografami wyspecjalizowanymi w muzealnictwie. Wymagano aby propozycje były spójne pomiędzy zewnętrznym wyglądem i wnętrzem. Ostatecznie jury pod kierownictwem Alaina Jupe znanego polityka (m.in. premiera za czasów prezydentury Chiraca), wybrano młodą francuską agencję architektoniczną X-TU, która na potrzeby tego projektu zrzeszyła się z brytyjską agencją scenograficzną Casson Mann Limited.

Centrum kulturalne i turystyczne wina powstanie w akwitańskiej miejscowości Bordeaux, na pd-zach. części Francji. Miasto jest słynne na cały świat z uprawy win a przez wielu uznawane jest wręcz za światową stolicę winiarstwa – i jeżeli nawet miasto uzurpuje sobie ten tytuł w reklamach na swoich stronach internetowych, to przyjmijmy je z przymrużeniem oka. Wina produkowane wokół tego miasta przez 14 tys. producentów nazywane są winami z Bordeaux lub pisane zwyczajnie z małej litery - bordeaux. Byc może związane z kryzysem w winiarstwie francuskim, które napotyka ogromną konkurencję międzynarodową oraz powszechną obniżkę cen win, region postanowił propagować swoją kilkusetletnią tradycję poprzez rozliczne akcje, pomiędzy którymi budowa tego właśnie Centrum Kultury i Turystyki Win. Wyłoniony w konkursie projekt architektoniczny lekko zmodyfikowano zmniejszając z 10 tys m2 do 7 tys. m2
aby pomniejszyć koszty wykonawcze, ale i tak zakłada się już przekroczenie budżetu prowizorycznego, który waha się w granicach 50 mln euro. Na tym etapie zmieniono także kolorystykę zewnętrzną budowli, którą z bordowego koloru zamieniono na kolor szampana.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 03.11.2011 22:35

To bardzo interesujące wiadomości. W Bordeaux nigdy nie byłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.