Facebook Google+ Twitter

Centrum Nauki Kopernik bez opóźnień

W czasie fali kulminacyjnej Warszawiacy z niepokojem spoglądali na zalane wodą Centrum Nauki Kopernik. Woda nieco spowolniła pracę, jednak budynek dobrze poradził sobie z wysokim stanem Wisły. Otwarcie planowane jest na wrzesień.

Archiwum BRM; Wydział Projektów i Strategii Rozwoju / Fot. www.um.warszawa.plPóki co Centrum pozytywnie przechodzi test "powodziowy". Woda nie przedarła się do środka i nie wyrządziła większych szkód. Od strony rzeki budynek opiera się na "szklanej nodze", która przystosowana jest do kontaktu z wodą. Rzeczniczka CNK Agata Prymaka zapewnia, że architekci uwzględnili położenie budynku bezpośrednio przy rzece i możliwość zalewania pobliskich terenów.

W Centrum Nauki Kopernik trwają prace wykończeniowe. Na czerwiec zaplanowano odbiory techniczne, we wrześniu otwarty ma zostać budynek A z większością wystaw i podziemna część budynku B. Pod koniec roku dostępna dla zwiedzających będzie pozostała jego część, a wiosną 2011 CNK otworzy planetarium i park odkrywców.

Centrum Nauki Kopernik powstaje na 20 tys. metrów kwadratowych nad Wisłą, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i planowanej stacji metra Powiśle. Jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce, wyposażoną w liczne laboratoria, w których odwiedzający Centrum będą mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, podziwiać eksponaty, podglądać rozwiązania technologiczne, nad którymi pracują naukowcy. CNK jest wspólną inicjatywą Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przewidywany koszt tej inwestycji to ponad 375 mln zł.

Źródło:
tvn warszawa

 / Fot. www.um.warszawa.pl / Fot. www.um.warszawa.pl / Fot. www.um.warszawa.pl / Fot. materiały prasowe CNK / Fot. materiały prasowe CNK / Fot. materiały prasowe CNK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.