Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11435 miejsce

Centrum Nauki Kopernik im. Lecha Kaczyńskiego?

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz protestuje przeciwko inicjatywie PiS, które zaapelowało o zmianę nazwy Centrum Nauki Kopernik na Centrum Nauki im. Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Warszawy uważa, że ten pomysł jest kompletnie nietrafiony i tylko szkodzi Lechowi Kaczyńskiemu.

 / Fot. Fot. Mateusz Grochocki; wiadomosci24.pl3 listopada, na konferencji prasowej, szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak zaapelował o zmianę imienia Centrum Nauki. "Lech Kaczyński był twórcą Centrum Nauki Kopernik. Jego decyzja spowodowała, że CNK powstało - wypowiada się Błaszczyk, cytowany przez Newsweek

Gronkiewicz-Waltz uważa jednak, że ten pomysł jest nietrafiony, bowiem obecne imię zostało wybrane przez internautów w specjalnym konkursie. "Jak już jest jedno imię, trudno, żeby było drugie. Sądzę, że nie jest to trafiony pomysł" - zaznaczyła prezydent Warszawy. "PiS robi krzywdę pamięci Lecha Kaczyńskiego, domagając się, by Centrum Nauki Kopernik nosiło jego imię" dodaje Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy przypomniała, że pomysł powstania Centrum Nauki zawdzięczamy prof. Łukaszowi Turskiemu, który już latach 70. XX wieku myślał o takiej instytucji. Podkreśliła również, że Centrum zostało wybudowane za jej kadencji. "Jeszcze dwa i pół roku temu tam był trawnik. Myśmy odziedziczyli pewną koncepcję, ale nawet projektu budowlanego nie było - powiedziała.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała również, że w 2004 roku zostało podpisane porozumienie w sprawie budowy Centrum między prezydentem stolicy Lechem Kaczyńskim a ówczesnymi ministrami w rządzie Leszka Millera - edukacji narodowej i sportu Krystyną Łybacką oraz nauki Michałem Kleiberem.

Centrum Nauki Kopernik zostanie otwarte w piątek 5 listopada. Od piątku zwiedzający Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na kilku wystawach stałych oraz w specjalnej części dla dzieci o nazwie "Bzzz!". W sumie, w Centrum znajdzie się 350 eksponatów.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, a 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. Centrum Nauki Kopernik jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Jeszcze jeden argument, żeby nie glosować na Pis.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak
 • Polak
 • 09.01.2011 11:49

Proponuje Jasia Fasoli, albo skradzionego księżyca. Bzdury, wierutne bzdury. A co ten Kaczyński ma wspólnego z nauką.??? i otaczającym nas światem. Kopernika zna cały świat z postępu, a Kaczyńskiego tylko niektórzy z komedii politycznej Gruzja 2008.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak
 • Polak
 • 09.01.2011 11:45

A kto to taki Lech Kaczyński ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
krison
 • krison
 • 08.11.2010 19:24

pan J.K oglada co niedziele kacze opowiesci i chce nam kaczogród zbudować,
myśle że podziękujemy mu za wysilek,zbedny zresztą ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
KRIS-EXPERT
 • KRIS-EXPERT
 • 08.11.2010 11:40

Mądrej głowie dość dwie słowie a głupiemu całe zdanie nic nie powie. To jest mądrość narodu. A gdy całym zdaniem głośno i wyraźnie naród mówi dość takiej polityki a Kaczyński nie rozumie to do jakich ludzi go zaklasyfikujemy. To jest jasne że na takich ludzi nie można głosować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Kosek
 • Stanisław Kosek
 • 07.11.2010 08:17

Najbardziej trafne byłoby nadanie Instytutowi Kartofla imienia Lecha i Jarosława Kaczyńskich>

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
 • Ewa
 • 06.11.2010 23:04

Proponuję, żeby Pan Błaszczak zmienił nazwisko na Kaczyński . I może jeszcze ulicę na której mieszka. I jescze parę rzeczy można by znależć. A może lekarza????!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aya
 • Aya
 • 06.11.2010 13:36

Nich zostanie tak jak jest -czyli Centrum im. Kopernika!!! Kaczyńki nie zasłużył!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Kuźmicki
 • Krzysztof Kuźmicki
 • 06.11.2010 11:56

Panowie z PiS przestańcie jątrzyć. Z całym szacunkiem dla inicjatywy, niech będzie tablica pamiątkowa z informcjami kto był inicjatorem, pomysłodawcą był jednak kto inny. Jak to łatwo przypisywać zasługi innych. Nie nadawajmy imienia, to całkowity bezsens, imie w domyśle już jest Kopernika. Nie piszcie więc że wg sond internauci są za nadaniem imienia, bowiem wszelkie inne sondy temu przeczą. Chciałbym doczekać momentu gdzie państwa partia polityczna będzie na poziomie partii Leppera, może wtedy znormalizuje się życie polityczne w Polsce - czas już szybko pokaże czy miałem rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie się podoba taki pomysł by nazwać Centrum im. Lecha Kaczyńskiego, powiem więcej wszystko co teraz będzie się otwierać powinno być nazwane im. Lecha Kaczyńskiego. Po pewnym czasie nie będzie już komu otwierać kolejnych centrum bo już nie będzie komu. Jarek zostanie sam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.