Facebook Google+ Twitter

Centrum Nauki Kopernik - naukowe i kulturalne serce Warszawy?

15 tys. km kwadratowych, a na nich planetarium, wystawy, laboratoria, pracownie, centrum konferencyjne, kawiarnie, restauracje. Warszawskie Centrum Nauki opisywane jest jako przyszłe serce kulturalne i naukowe stolicy. Czy będzie tak rzeczywiście?

- Dzięki centrom nauki, prawa nauki stają się bardziej zrozumiałe, zwłaszcza jak są przystępnie tłumaczone - tymi słowami rozpoczęła dziś w Warszawie swoją konferencję prasową Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała też, że ogłoszony został przetarg na budowę Centrum.

Trudno się temu dziwić, gdyż budowa takiego centrum zdecydowanie przybliżyłaby ludziom, a szczególnie dzieciom i młodzieży często skomplikowane i trudne w odbiorze prawa naukowe. Miejmy nadzieję, że Centrum faktycznie powstanie i spełni swoją rolę.

Przyszły budynek Centrum ma być wysoki na 12 metrów, zawierać dwie kondygnacje oraz zajmować 15 tys. km kwadratowych. Będą się w nim mieściły wystawy stałe oraz czasowe, laboratoria, pracownie, centrum konferencyjne, kawiarnie, restauracje oraz część biurowa. Najbardziej charakterystycznym elementem będzie planetarium przypominające wyglądem głaz narzutowy. W podziemnej kondygnacji znajdzie się parking i warsztat, w którym będą produkowane nowe wystawy i konserwowane wystawy bieżące.

Budynek będzie powstawał w dwóch etapach. Najpierw zbudowany zostanie moduł A budynku z większą częścią wystaw stałych (pięć z siedmiu działów wystawy). Z kolei w drugim etapie powstanie moduł B zawierający dwa działy wystawy stałej, centrum konferencyjne oraz część biurową, a także planetarium.

Miasto planuje rozstrzygnąć przetarg na budowę Centrum w kwietniu 2008 r. Oddanie modułu A ma nastąpić w okresie 16 miesięcy, a modułu B w ciągu 23 miesięcy od momentu rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec 2009 roku całe centrum będzie gotowe.

Projekt Centrum jest projektem ekologicznym, przyjaznym środowisku. Dlatego budowa nie spowoduje żadnych strat w miejskiej zieleni. Bliskość zieleni i Wisły ma być głównymi atutami położenia budynku. Ma powstać także mały amfiteatr na wodzie, po to, by podkreślić sąsiedztwo rzeki i wagę wody w projekcie budowy. W przestrzeni miejskiej razem z Centrum pojawią sie też ogrody na dachu budynku, Park Odkrywców, zewnętrzna galeria sztuki i oczko wodne. Centrum ma być miejscem przyjaznym dla młodych artystów.

Poniżej relacja z konferencji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

HGW zaczyna bujać w obłokach, najpierw "sportowa stolica" i "sportowe serce Polski" na Służewcu, teraz "naukowe i kulturalne serce Warszawy". No tak, przecież inteligencja jest przy władzy, trzeba sprzątać po motłochu. Przynajmniej ładnie mówiąc ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję, że nie będzie to kolejny piękny moloch tylko budynek z konkretnym przeznaczeniem ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.