Facebook Google+ Twitter

Centrum Nauki Kopernik. Zdradzamy tajemnice przed otwarciem

Trzęsienie ziemi, łoże fakira, koło życia, teatr cieni, postać z "Cyberiady" Lema recytująca wiersze - to tylko niektóre z eksponatów znajdujących się w CNK. Zdradzamy kilka tajemnic, a już wkrótce zaprosimy naszych Autorów na spacer do tego fascynującego centrum nauki!

Centrum Nauki Kopernik - widok z Mostu Świętokrzyskiego / Fot. materiały prasoweCentrum Nauki Kopernik to pierwsze centrum nauki w Polsce, w którym zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Otwarcie nastąpi 5 listopada, jednak już teraz zdradzamy Wam, jak będą wyglądały niektóre eksponaty. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze można zobaczyć w CNK mamy dobrą wiadomość: Specjalnie dla naszych Autorów Centrum Nauki Kopernik otworzy swoje podwoje już w październiku - 3 tygodnie przed oficjalnym otwarciem. Szczegóły już wkrótce :)

Na parterze znajduje się m.in. galeria dla dzieci. Wszystkie eksponaty są interesujące, kolorowe, żeby dzieci mogły się bawić i poprzez zabawę poznawać świat. Na początku jest dział poświęcony ziemi. - Pierwszym eksponatem jest korzeń, w którym znajdują się różne zaciemnione otwory. Dziecko będzie mogło tam włożyć ręce, pokonać barierę strachu i dowiedzieć się, że świat można poznawać nie tylko za pomocą wzroku - mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Inny eksponat związany jest ze zmysłami - znajdują się w nim różne faktury, dziecko będzie mogło ich dotykać i jak znajdzie dwie podobne, usłyszy sygnał dźwiękowy. Dużo obiektów związanych jest z Warszawą, np. przedmiot, na którym namalowane są ptaki żyjące nad Wisłą - dziecko może naciskać guziki i słuchać, jakie dźwięki wydają konkretne ptaki.

Kolejnym działem jest dział poświęcony wodzie - znajduje się tam m.in. peryskop, żeby dzieci mogły poczuć się jak na łodzi podwodnej; pod mikroskopem będą mogły oglądać różne żyjątka, a w innych eksponatach będą mogły tworzyć wiry.

Ciekawy jest eksponat przedstawiający zapachy - będzie można poczuć zapach fiołka, sosny, ale również przekonać się, jak pachnie lis albo jeleń.

Następna część związana jest z powietrzem - znajduje się tam rampa, której balustrada ma falistą powierzchnię - dzięki temu dzieci będą wykonywały rękami takie same ruchy, jak latające ptaki.

Galeria jest tak zrobiona, że wszystkie eksponaty są pochowane, żeby dziecko samo mogło je znaleźć i czuć radość z tego powodu.

Eksponaty związane ze światłem i cieniem - znajdziemy tam m.in. teatrzyk cieni oraz ul, w którym dzieci będą mogły zobaczyć, jak wyglądają kawałki miodu oraz poukładać puzzle. Będzie można również poczuć zapach miodu.

Eksponaty związane ze wzrokiem - w poszczególnych częściach galerii będą rozmieszczone głowy czterech zwierząt: węża, muchy, ryby i psa. Dziecko będzie mogło dzięki nim zobaczyć, jak widzi każde z tych zwięrząt: np. wąż widzi w podczerwieni, a pies widzi wszystko w biało-czarnych barwach.

Eksponat wodny - różne urządzenia pokazują, jak się zachowuje woda: dzieci będą mogły przelewać wodę i dzięki temu wprawiać koła w ruch; obserwować, co się dzieje, gdy stawia się przeszkody wodzie - spiętrza się, szybciej płynie. Znajduje się tutaj także klasyczne koło wodne, pistolet wodny oraz trzy fontanny wodne, na których będzie można umieszczać piłeczki.

W galerii jest przewidziana również przestrzeń kameralna, w której w przyszłości będą się odbywały pokazy i warsztaty dla małych dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.