Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20813 miejsce

Centrum Nauki Leonardo da Vinci koło Kielc zaprasza na wystawę "Człowiek - niezwykła maszyna"

Od 4 grudnia w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc będzie można oglądać wystawę "Człowiek - niezwykła maszyna".

 / Fot. Łukasz Zarzycki (aip)Wejdź do serca, zobacz płuca palacza, zmierz potęgę swego skoku, skontroluj refleks i koncentrację. Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna” w piątek rusza w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Kosztowała ponad 3,5 miliona złotych!

- Jej tematem jest organizm ludzki, wystawa ma uświadomić jak jest złożony i wymagający - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, Michał Piast. - Na wystawie przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci - twórca najpopularniejszego rysunku na świecie.

Zwiedzający wystawę będą mogli zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi witruwiańskiemu”. Każdy będzie miał możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Pierwsza część wystawy poświęcona jest oddychaniu. Tu można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o układzie oddechowym, na przykład tego, że jego powierzchnia jest równa powierzchni boiska do badmintona. Zwiedzający mogą zbadać pojemność swoich płuc, zobaczyć różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej oraz prawdziwe płuca.

Kolejna część wystawy przedstawia pracę serca. Odwiedzający Centrum Nauki na własne oczy zobaczą, jak pracuje serce i, dzięki specjalnym promieniom, obejrzymy własne żyły, a nawet zmierzymy częstotliwość uderzeń naszego serca. Zwiedzający zapoznają się także z reakcjami na bodźce zewnętrzne: dowiadują się jak szybko przekazywane są impulsy, sami mogą przekonać się, jak szybko reagują na dotyk, światło i dźwięk, mogą też naszkicować graf własnego snu i dowiedzieć się, jaka ilość snu jest najkorzystniejsza dla zdrowia. W kolejnej strefie można poznać tajemnice układu kostnego, popatrzeć na obciążenia jakie mamy, kiedy siedzimy, kiedy podnosimy ciężary.

Dzieci zapewne z chęcią ułożą kręgosłup i skorygują nieprawidłowo siedzącego człowieka. Popularnością cieszyć się będzie jazda na rowerze, ponieważ na ekranie pokaże się szkielet wykonujący te same ruchy co rowerzysta. Wystawa uzupełniona jest o dwie strefy, w których każdy będzie mógł przetestować sprawność fizyczną i umysłową. Zwiedzający sprawdzi, czy jest w stanie zapamiętać szyfr, przewrócić w myślach przedmiot. Przekona się także, jak szybko jest w stanie pobiec i jak wysoko skoczyć. Dla najmłodszych przygotowano specjalny plac zabaw z gigantycznym dmuchanym sercem, puzzlami, z których można złożyć człowieka.

Wraz z wystawami powiększono i doposażono w nowe eksponaty ogród doświadczeń na zewnątrz. Na placu przy Centrum zostanie przygotowany plac zabaw w kształcie serca i siłownia. Niektóre atrakcje zostaną uruchomione dopiero na wiosnę. Nowa wystawa jest własnością Centrum Nauki, kosztowała 3 miliony 600 tysięcy złotych, a wykonało ją konsorcjum: Spółka Mae Multimedia Art&Education oraz Museko for museum & sciente center z Estonii.
Warto wiedzieć

Już w sobotę, 5 grudnia, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu zaprasza na nową, interaktywną wystawę poświęconą ludzkiemu ciału. Otwarcie nowej ekspozycji w należącym do samorządu województwa Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc odbędzie się w dniach 5-6 grudnia w godzinach 9-17. Otwarcie będzie połączone z mikołajkami. Centrum Nauki zaprasza w tych dniach na warsztaty naukowe i artystyczne.

W tych dniach bilety będą tańsze o połowę (normalnie indywidualne 15 i 9 złotych, grupowe 10 i 5 złotych). Od 8 grudnia zmieni się nieznacznie cennik biletów - zostanie wprowadzona dodatkowa opłata za warsztaty - 5 złotych. Godziny otwarcia w dni powszednie: 8-16.

Łukasz Zarzycki (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.