Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16859 miejsce

Centrum Onkologii kontra Szpital Południowy. Wszystko dla dobra pacjenta?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-10-11 18:45

Wielu warszawiaków zastanawia się o co w tym sporze tak naprawdę chodzi. Czy toczy się walka o zdrowie pacjenta czy raczej o "stołki" w nadchodzących wyborach samorządowych?

zdjęcie ilustracyjne / Fot. By Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsMiasto Stołeczne Warszawa uzyskało pozwolenie na budowę Szpitala Południowego, na działkach, które dawniej należały do Centrum Onkologii, a z których zostało wywłaszczone. Jego budowa ma się rozpocząć wiosną 2015 roku a zakończyć w roku 2018. Szpital będzie miał 4 piętra, zmieści się w nim 288 łóżek, na dachu zaplanowano lądowisko dla helikopterów.

Od 30 lat, od kiedy zaczął powstawać Ursynów, wiadomo że w południowych dzielnicach Warszawy potrzebny jest szpital. Najbliższy, na Mokotowie przy Madalińskiego, jest placówką wysoko specjalistyczną, natomiast szpital Południowy będzie posiadał wszystkie najpotrzebniejsze oddziały - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej.

Rusza przetarg na budowę Szpitala Południowego na warszawskim Ursynowie

I choć o budowie władze Centrum Onkologii wiedziały od 2011 roku i zgadzały się na przyszłe sąsiedztwo szpitala, to obecnie zmieniły zdanie i odwołały się od decyzji wojewody mazowieckiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego A jeśli wyrok nadal będzie niekorzystny, to będą walczyć w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Dyrekcja chce w miejscu, w którym ma być nowa placówka lecznicza wybudować... przychodnię onkologiczną. Miałaby ona przyjmować ok. 350 pacjentów dziennie. Obawia się również, że budowa szpitala, która ma trwać kilka lat poważnie utrudni dojazd pacjentów i parkowanie aut przed placówką,

Obawy te neguje Paweł Barański ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta - Mamy obowiązek zapewnienia dojazdów do Centrum Onkologii i Intytutu Hematologii i Transfuzjologii (...) Zapewnia też, że dla wszystkich trzech placówek medycznych w rejonie ul. Pileckiego i Gandhi wystarczy miejsca.

Przeciwny powstaniu Szpitala Południowego w miejscu wybranym przez władze stolicy jest takze Burmistrz Ursynowa.Czy to walka o pacjenta czy o "stołki" w nadchodzących wyborach samorządowych? Wszak zarówno obecna prezydent pani Hanna Gronkiewicz Waltz jak i obecny burmistrz warszawskiego Ursynowa Piotr Guział walczą o fotel prezydencki w Warszawie.

Mieszkańcy stolicy mają nadzieję, że podczas tych sporów dobro pacjenta nie zejdzie na dalszy plan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.