Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33067 miejsce

Centrum PISOP ma już 10 lat

Budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wpieranie przedsiębiorców, współpraca z samorządami - to główne zadania Centrum PISOP. O działalności stowarzyszenia mówi Wiadomościom24.pl Ewa Gałka, prezes Centrum PISOP.

Centrum PISOP obchodzi 10 rocznicę istnienia. Czy może Pani rozwinąć ten skrót?
Ewa Gałka: PISOP to skrót od słów określających pierwotnie podejmowane przez Stowarzyszenie działania: Poradnictwo Informacje Szkolenia Organizacji Pozarządowych.

Organizacja obchodzi we wrześniu swoje dziesięciolecie. Kto był jej założycielem?
Logo Centrum PISOP / Fot. Logo Centrum PISOPPomysł zrodził się z konkretnych potrzeb. Powstawały rożne stowarzyszenia, kluby, fundacje, ale nie potrafiły poradzić sobie z dokumentacją, pozyskiwaniem środków, zatrudnianiem pracowników itp.
Podjęliśmy decyzję o powołaniu nowej organizacji, czyli Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, której celem jest wspieranie organizacji pozarządowych w sprawnym działaniu. Było nas wtedy kilkoro, działaliśmy wcześniej we wspomnianej fundacji oraz innych grupach pozarządowych formalnych i nieformalnych, doskonaliliśmy się we wspieraniu innych NGOsów.

Jest to stowarzyszenie? Kto finansuje wasze działania, komu służy?
Jesteśmy zarejestrowani jako stowarzyszenie. Na początku skupialiśmy się na pomaganiu działaczom pozarządowym w powoływaniu nowych organizacji, rozwijaniu ich działań, pozyskiwaniu środków, realizacji projektów... Później zauważyliśmy, że nasz cel, czyli budowanie społeczeństwa obywatelskiego, nie może odbywać się bez współpracy ze szkołami, urzędami miast, gmin.

W naszym odczuciu tylko kompleksowe rozwiązywanie problemów społecznych może być skuteczne. Szkołom pomagamy rozwijać działalność pozaszkolną i obywatelską nauczycieli, uczniów na rzecz społeczności lokalnej. Z samorządami wypracowujemy zasady współpracy sektorów - pozarządowego i publicznego. Pracujemy na rzecz sektorów biznesowego, publicznego i obywatelskiego.

Nasze przedsięwzięcia finansujemy z grantów. Są to głownie środki Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Komisji Europejskiej. Korzystamy także ze środków ministerialnych oraz w mniejszym stopniu samorządów lokalnych. Ideę naszą wspierały fundacje kapitałowe jak m.in. Batorego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Charles Steward Mott Foundation, Trust for Central and Eastern Europe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Organizacji niebawem stuknie 14 lat. Wspaniali pracownicy z ogromnym zasobem wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5

Komentarz został ukrytyrozwiń

"budowanie społeczeństwa obywatelskiego" Zapuszczona dziedzina to społeczeństwo obywatelskie. Oby ośrodków, jak wyżej opisany było dużo i oby dobrze działały. To może cieszyć i nieść nadzieję na lepsze jutro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ireneuszu, miło że zwróciłeś uwagę na mój tekst. Nie jest on może łatwy w czytaniu. Znam Centrum PISOP i kilku "Trenerów", z udziału w szkoleniach przez nich organizowanych dużo zyskałam. Jest jednak wiele organizacji co nie radzi sobie w swej działalności, i dlatego to co robią w Centrum PISOP zasługuj za uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko, brawo!! Cieszę się, że zamieściłaś ten tekst. On jest przykładem pracy DO, bo przecież komercję to nie interesuje. Dla nich, jak tlen, pożywką jest wścibianie nosa w nie swoje sprawy. Ludzie zaangażowani i ze społecznikowską pasją nie dają wzrostu czytelnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.