Facebook Google+ Twitter

Centrum Polonii czy powiatowe ranczo?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-30 12:03

"Czy my Polacy sami zawsze musimy psuć to, co jest dobrze robione?" - tak zmianę na stanowisku dyrektora Centrum Polonii skomentował Janusz Gładysz. Młynarski zaśpiewałby zaś w tym momencie: "Co by tu spieprzyć panowie, co by tu jeszcze..."

Równie dobrze motto mógłby stanowić Film obrazujący funkcjonowanie rzeczypospolitej szwagrów

Zarżnąć kurę, znoszącą złote jaja


Gdy swego czasu - w ramach reformy administracyjnej - tworzono w Polsce powiaty, nikt nie przewidział, że zabraknie w nich jednego z najważniejszych elementów demokracji - kontroli władzy lokalnej i że prowadzić to będzie do sytuacji znacznie gorszych od tych z serialu "RANCZO".

Rzecząpospolitą powiatową zarządzają zazwyczaj "swoi", lecz niekompetentni, co prowadzi do zastoju cywilizacyjnego, a ten z kolei generuje np. niski poziom nauczania, czyli produkcję słabo wykształconych ludzi, którzy jako krewni lub znajomi królika powiatowego, automatycznie wchodzą w skład lokalnej nomenklatury po ukończeniu jakichś wieczorowych szkół i w dalszym ciągu hamują rozwój danego terenu. Jednym z najbardziej dotkniętych ubóstwem powiatów Małopolski jest Powiśle Dąbrowskie, nazywane często "polonijnym zagłębiem" ze względu na dużą emigrację zarobkową. Kilka lat temu ówczesny starosta dąbrowski Wiesław Krajewski, wpadł na pomysł, by stworzyć instytucję, która - wykorzystując liczne związki Powiśla z emigracją, mogłaby przyczynić się do jego rozwoju. W zabytkowym dworku w Brniu (ok. 5 km od Dąbrowy Tarnowskiej) we wrześniu 2009 zaczęła działać powiatowa instytucja kultury - Centrum Polonii.

Jego dyrektorem został Marek Ciesielczyk, który jedną trzecią dorosłego życia spędził na emigracji (doktor politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor University of Illinois w Chicago, Fellow w European University Institute we Florencji). Pieczę nad instytucją miała sprawować Rada Programowa Centrum Polonii (pod przewodnictwem Zbigniewa Guzika - wieloletniego dyrektora Tarnowskiego Centrum Kultury), która jak dotychczas - zawsze wydawała bardzo pozytywne opinie zarówno na temat tego, co już zrobił dyrektor jak i proponowanego planu działania na przyszłość.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak jest i bedzie, póki w systemie rządzenia krajem, a więc i samorządami nic sie nie zmieni...Władze centarlne przekazują kompetencje samorządom, ale nie zapewniają na ten cel należytych środków . W rezultacie mamy w Polsce Gminnej, czy Powiatowej system władzy prawie-absolytnej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
PSL i nepotyzm
  • PSL i nepotyzm
  • 10.06.2011 09:13

Najistotniejsze w tej sprawie jest to, że Dyrektor Centrum Polonii był bardzo dobrze oceniany przez prawie dwa lata przez Radę Programową Centrum Polonii, to jest ciało, które do takiej oceny zostało powołane. Nowy starosta z PSL, Kwiatkowski, to zignorował i mianował nowym dyrektorem urzędnika ze starostwa , niejakiego Rzeźniewskiego, który przez 2 i pół miesiąca nic - dosłownie nic !!! nie zrobił w Centrum Polonii. Gdy się porówna z tym to, co zrobił dr Ciesielczyk, mamy dowód, że decyzja strarosty była fatalna, bo czysto kumotersko-polityczna !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
me
  • me
  • 19.05.2011 21:12

Pan Ciesielczyk napisał sobie piękną laurkę. Szkoda, że nie umie Pan Doktor zaakceptować decyzji i pogodzić się z faktem odwołania. Każdy zdrowy człowiek wie, jakie są organizacja polonijne, szczególnie te w obu Amerykach! Być może to zaważyło na wszystkim? Ponadto, skoro prowadził Pan jakieś rozmowy może warto pokazać protokoły ustaleń/listy intencyjne - słowem konkrety! Więcej pokory.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roko Koko
  • Roko Koko
  • 05.05.2011 10:10

Zwiedzając park i ogród w tym tygodniu doszlam do wniosku ze wygladal duzo lepiej gdy zajmowali sie nim bezrobotni przed utworzeniem Centrum. Gdy dyrektorem byl Pan Ciesielczyk ciagle się tam cos działo jesli tylko byla pogoda. Na dziej dzisiejszy calosc jest w oplakanym stanie Smiem twierdzic ze jaki dyrektor takie warunki. Mam tu na mysli nowego dyrektora. Gratuluje także Panu Kwiatkowskiemu braku kompetencji a takze determinacji do zdobycia tego co dla niego nie osiagalne. Jesli ma ochote na robienie okrapianych imprez w dworku niech go sobie wynajmie a nie dazy do tego aby byl jego Dla mnie to absurd Wystarczy na chwile przyjechac do Brnia Calosc wola o pomste do nieba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodać należy, że w ciągu całego miesiąca, w Centrum Polonii - po zmianie dyrektora - nie wydarzyło się zupełnie nic....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.