Facebook Google+ Twitter

Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej w Warszawie już otwarte

We wtorek 28 sierpnia otwarto nowoczesne Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej na terenie Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej (ICiTJ) w Warszawie. Centrum ma zajmować się badaniem możliwości zastosowania polskich złóż uranu oraz opracowywaniem metod walki z nowotworami.

 / Fot. PAP/Rafał GuzW otwarciu budynku wzięło udział ponad 150 osób z Polski i zagranicy, m.in. minister Hanna Trojanowska - Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego i Krzysztof Kurzydłowski - Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak zaznaczyła w trakcie otwarcia minister Trojanowska, badania prowadzone w Centrum mają służyć rozwojowi zarówno polskiej energetyki jądrowej, jak i medycyny nuklearnej.

Centrum ma prowadzić badania nad ewentualnymi możliwościami wykorzystania polskich złóż uranu. - Uran pozyskany z polskich złóż nie będzie wykorzystany w pierwszej polskiej elektrowni, korzystającej z technologii jądrowej. Wykorzystany będzie uran odpowiedni do technologii, którą zakupimy do budowy tej elektrowni - w rozmowie z Wiadomościami24 powiedział prof. dr hab. inż. Jacek Michalik, zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Radiochemii i Chemii Jądrowej.

Profesor Michalik powiedział, że pracownicy Centrum będą zajmować się kwestiami chemicznymi, powiązanymi z wykorzystaniem energetyki jądrowej. Oznacza to, że naukowcy będą opracowywać metody utylizacji i składowania zużytego paliwa promieniotwórczego, wykorzystywanego w elektrowni atomowej.

A jakie korzyści z powstania Centrum będzie czerpać polskie społeczeństwo? - Przeciętny Polak jest zdrowy, więc nie powinien skorzystać na naszych badaniach. Nasze prace pozwolą pomóc osobom chorym na nowotwory - poinformował rzecznik. Dzięki opracowywanym w Centrum radiofarmaceutykom, możliwe będzie lepsze i szybsze leczenie ewentualnego raka.

Jak można przeczytać na stronie ICiTJ, jednym z ostatnich projektów Instytutu była współpraca z Instytutem Transuranowców w Karlsruhe - obie instytucje wspólnie przygotowały nowy radiofarmaceutyk do leczenia glejaka mózgu, który był testowany na pacjentach w niemieckim ośrodku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

wojo
  • wojo
  • 01.09.2012 12:16

Na walkę z rakiem powinno przeznaczac sie jak najwieksze srodki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.