Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8337 miejsce

Centrum rehabilitacji, edukacji i opieki TPD "Helenów"

TPD "Helenów" w Międzylesiu jest najlepszym w Polsce ośrodkiem dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wieku szkolnym.

wybieg koni na terenie ośrodka TPD "Helenów " / Fot. Marek KraussZ tym ośrodkiem nawiązałem kontakt dzięki kolekcjonerce, Annie Czachorowskiej, poetce, dyrektorce biblioteki miejskiej w Jabłonnie. Syn pani Anny jako były uczen tego ośrodka . W podzięce za dobrą opiekę, pani Anna zamówiła u mnie obraz związany z tym ośrodkiem. Po zakończeniu roku szkolnego podarowała go dyrekcji ośrodka.

widok na nowoczesny ośrodek TPD "Helenów " / Fot. Marek KraussKilka miesięcy później zostałem zaproszony do ośrodka TPD "Helenów". Ośrodek zajmuje ogromny teren. Dyrekcja oprowadziła mnie po obiekcie. Byłem zaskoczony, że opiekunowie traktują podopiecznych jak własne dzieci. Pracownicy podchodzą do dzieci z serdecznością. Dzieci czują się w ośrodku swobodnie, zachowują się jakby były na własnym podwórku. Zapominają tu o własnych problemach.

obraz pt. "TPD - Helenów" namalowany przez Marka Kraussa / Fot. Marek KraussOśrodek posiada basen, miniaturową stadninę koni (konie wykorzystywane są w rehabilitacji), sale rehabilitacyjne (m.in. do terapii integracji sensorycznej), boisko. W ośrodku zatrudnieni są lekarze różnych specjalności. Ośrodek realizuje program szkoły podstawowej i liceum. Przyjmowane są dzieci w wieku 7-25 lat.

Ośrodek co roku organizuje Dzień Dziecka. Przyjeżdża wtedy wielki plac zabaw. Kilkakrotnie byłem zapraszany na Wigilię i inne uroczystości organizowane w ośrodku. Jako gość spędziłem tu wspaniałe wakacje.

Ośrodek prowadzi szkolenia dla studentów pedagogiki specjalnej. Przyjeżdżają tu wolontariusze z całej Europy.

Krótka historia ośrodka:

1922 r. - dr Bronisława Skłodowska-Dłuska i jej mąż dr Kazimierz Dłuski przekazali położoną w Aninie działkę z budynkami, Robotniczemu Wydziałowi Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim, działającemu przy PPS, na Dom dla dzieci,
1924 r. - odbyły się pierwsze kolonie letnie w Helenowie,
1932 r. - dzieci helenowskie odwiedziła Maria Curie-Skłodowska, rodzona siostra Bronisławy Dłuskiej, laureatka nagrody Nobla,
1944 r. - zaczęło się wyzwalanie okolic Międzylesia. Dzieci razem z wychowawcami zostały prawdopodobnie wywiezione do Modlina lub udały się w kierunku Rembertowa,
1958 r. - powołano Komitet Odbudowy Dziecięcego Ośrodka Odpoczynkowego w Helenowie,
podczas budowy dzieci mieszkały w drewnianych barakach,
1967 r. - uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego TPD "Helenów",
1973 r. - powołano zaoczne Studium Społeczno - Pedagogiczne TPD,
1989 r. - oddanie nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej do użytku dzieci.

Więcej informacji można znaleźć na stronie helenow.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla mnie to ważna informacja.
Dziekuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.