Facebook Google+ Twitter

Centrum Zdrowia Dziecka wstrzymuje przyjęcia małych pacjentów

Z powodu braku pieniędzy Centrum Zdrowia Dziecka ogranicza planowe przyjęcia chorych do czterech klinik. O swoje wizyty mogą obawiać się pacjenci klinik: immunologii, gastroenterologii, otolaryngologii i chorób metabolicznych. Bez ograniczeń udzielane będą tylko świadczenia, ratujące życie.

 / Fot. Cezary Piwowarski, CC 2.5, 2.0, 1.0Tygodniowo każda z klinik przyjmuje około 20-30 pacjentów. Z powodu wprowadzanych przez instytut przymusowych oszczędności, świadczeń nie otrzyma kilkudziesięciu zapisanych wcześniej pacjentów. "Wybraliśmy te kliniki, które kończą kontrakt z NFZ" - poinformował rzecznik centrum, dr Paweł Trzciński. "Próbujemy przesuwać pacjentów na następny rok" - dodał. Pracownicy centrum telefonicznie powiadamiają tych, których termin wizyty musi ulec zmianie.

Podjęte przez instytut działania są wynikiem złej sytuacji materialnej. Szpital powinien otrzymać od Narodowego Funduszu Zdrowia zapłatę za tzw. nadwykonania jeszcze za pierwszą połowę roku. Kwota przekraczająca ponad 7 mln złotych nie została wypłacona. "Dalsze przyjmowanie pacjentów w tych klinikach przyniosłoby nam największą stratę" - zaznacza rzecznik CZD. Instytut musi więc ratować swoje finanse.

Kto uratuje Centrum Zdrowia Dziecka? Dramatyczna sytuacja pacjentów

21 września do resortu zdrowia trafił plan naprawczy instytutu. Jest on obecnie analizowany przez grono ekspertów min. z Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Program ma wejść w życie jesienią. Jak na razie trudno jest ocenić, kiedy będą widoczne pierwsze efekty. Jak podaje dr Paweł Trzciński "Pierwszym krokiem będzie pozyskanie kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak to w Polsce zawsze bywa szuka się oszczędności tam gdzie nie powinno się szukać. Tym razem padło na oszczędzanie na zdrowiu i życiu małych pacjentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.