Facebook Google+ Twitter

Ceny jajek poszły w górę! BGŻ ostrzega: Nabiał może być jeszcze droższy

Jaja zdrożały o nawet 89 proc. w stosunku do marca ubiegłego roku. Według ekspertów Banku Gospodarki Żywnościowej, podwyżki cen jajek są wynikiem decyzji Komisji Europejskiej - zakazu stosowania starych klatek w chowie kur.

 / Fot. cyclonebill, CC 2.0 / WikipediaKomisja Europejska zajmuje się z ogromną starannością wszystkimi sprawami życia człowieka. Pragnie, aby człowiek Unii jadał proste jak przysłowiowy drut ogórki i okrągłe jak kółko obciążnika wahadła zegara, jabłka. Chce, aby w trosce o zepsucie naszych oczu, rozjaśniać nam wieczorne ciemności życia świetlówkami, miast tradycyjną żarówką, która nosi ciężar rzekomej odpowiedzialności za efekt cieplarniany świata. Usiłuje w głębokiej trosce o nasze zdrowie psychiczne wałczyć z wszechobecnym hałasem, nakazując m.in. zmianę filtrów w przewodach wydechowych motocykli rajdowych, zwłaszcza biorących udział w imprezach stadionowych. Nie wie KE, że duszenie wydechu spalin, osłabia silnik i zwiększa spalanie paliwa, co wpływa na rosnące zanieczyszczanie spalinami środowiska.

Każe rolnikom budować nowoczesne klatki, o wygodnych wymiarach dla kur niosek, aby żyły sobie humanitarnie, niosły piękniejsze niż dotąd i znacznie droższe jajka. Rolnicy, z powodu wzrostu kosztów hodowli kur, coraz więcej za to płacą. Dzięki zabiegom i troskom KE, ceny jajek są rekordowo wysokie w całej Unii, w tym w Polsce, a będą jeszcze wyższe.

Jaja drożeją a ludzie sinieją… ze złości
W marcu 2012 roku średnio w Unii Europejskiej jaja są droższe o blisko połowę niż w 2011 roku. W Polsce zaś jajka duże klasy L kosztują o ponad 77 proc. więcej niż rok temu. W lutym średnia cena jaj spożywczych dużych i średniej wielkości (klas wagowych L i M) na rynku unijnym wyniosła 150,8 euro za 100 kg. Była, więc o 10 proc. wyższa niż w styczniu br. i o 42 proc. wyższa niż przed rokiem. Takie dane podała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), w oparciu o dane Komisji Europejskiej. W porównaniu z przeciętną z ostatnich pięciu lat, jaja kurze zdrożały o jedną trzecią.

Rzadki to przypadek - unijni eksperci dojrzeli powody wzrostu cen jajek. Stwierdzili bowiem, że stało się to w efekcie m.in. wprowadzenia od początku 2012 roku unijnego zakazu produkcji jaj "w klatkach tradycyjnych" oraz wysokich cen pasz i energii elektrycznej. Zauważyli też coś jeszcze – możliwość spełnienia prognozy spadku o 1 proc. produkcji jaj w całej UE w 2012 roku.

Jajka w Polsce coraz droższe
Jak na tle Europy wygląda sytuacja w Polsce? Także u nas jajka konsumpcyjne od kilku tygodni dość szybko drożeją. W lutym ich cena wzrosła o 25 proc., a w pierwszym tygodniu marca jajka klasy dużej i średniej (L i M) zdrożały o ok. 15 proc. W stosunku do notowań z początku marca 2011 roku, jaja w sprzedaży hurtowej zdrożały o 66 proc. (kl. XL - bardzo duże), aż o ponad 77 proc. (klasa L - duże) i o 89 proc. (kl. M - średnie).

Z danych naszego ministerstwa rolnictwa wynika, że jajka klasy XL (bardzo duże) kosztowały w lutym średnio 46,10 zł za 100 sztuk, klasy L (duże) - 35,5 zł za 100 szt., a klasy M (średnie) - 33,6 zł za 100 szt. Natomiast w pierwszym tygodniu marca za jaja trzeba było zapłacić analogicznie: 63,0 zł; 51,3 zł, 46,3 zł, czyli o 36 proc., 44 proc. i 37 proc. więcej niż na początku 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

jędruś
 • jędruś
 • 12.03.2012 13:22

tu nie chodzi tylko o jajka ze 100% zdrożały bo i choćby podatek od nieruchomości też 100%!! tak!! 100% do góry takie podwyżki to tylko w polsce możliwe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, jajka już podrożały...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Blojler Antoni
 • Blojler Antoni
 • 12.03.2012 07:24

Jaja w górę i kiełbasa w górę, a niż demograficzny postępuje dalej, na pewno kurnik nie spełnia warunków reprodukcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walery Wątróbka
 • Walery Wątróbka
 • 11.03.2012 23:41

Ci debile z KE ,,KOMBINUJĄ'' Z NUDÓW.Ślimak to ryba ,a banany mają być proste. Wybrańcy narodu w PRL - u , byli geniuszami w porównaniu z tymi głupkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
barbi
 • barbi
 • 11.03.2012 23:07

Wesołych świąt

Komentarz został ukrytyrozwiń
didi
 • didi
 • 11.03.2012 23:00

Jajka zawsze drozeja przed swietami wielkanocnymi.Ktos sieje panike a zywnosc i tak juz wczesnie zdrozala.Zadna rewelacja.Swieta miną ,jaja stanieja.Ot i tyle

Komentarz został ukrytyrozwiń
janinaH
 • janinaH
 • 11.03.2012 21:58

Jeszcze trochę to wybrańcy nasi na pewno wsadzą nas do tych klatek , zamiast kur to my będziemy dla Tuska znosić jaja w tych klatkach , jak tylko zakończą się igrzyska .

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
 • ptaszynski
 • 11.03.2012 21:11

jeśli winne kury to wziąść je wszystkie pod nóz i bedzie po jajkach!!!nie bedzie jajek.. nie bedzie sprawy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 11.03.2012 21:09

ja uważam ze winne sa..KURY,... po co szukać dalej!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
córcia
 • córcia
 • 11.03.2012 21:07

troche więcej to znaczy 5lub 6% do góry a nie 100%!! to jakaś zmowa i to nie tylko jaja ale setka jajopodobnych wyrobów!!to skandal!kto za tym stoi??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.