Facebook Google+ Twitter

Ceny smartfonów i tabletów są w Polsce zbyt wysokie? Tak twierdzi ZAIKS

ZAIKS twierdzi, że ceny smartfonów i tabletów są w Polsce zbyt wysokie. Zdaniem stowarzyszenia wprowadzenie opłaty od tych urządzeń nie musi oznaczać wzrostu cen.

https://flic.kr/p/i7SdQF / Fot. Highways Agency/CC BY 2.0"Nie mam nic przeciwko koncernom z USA, Korei czy Japonii, ale dzisiaj drenują one polskie kieszenie. Wolę, by pieniądze zamiast na dodatkowe zyski dla międzynarodowych firm produkujących elektronikę były przeznaczane na polską kulturę, tak jak to się dzieje w 21 innych państwach UE" - twierdzi Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia ZAiKS cytowany przez serwis WyborczaBiz.

Czytaj także: ZAiKS chce objąć opłatą reprograficzną tablety i smartfony


Stowarzyszenie lobbuje na rzecz rozszerzenia o smartfony i tablety tzw. opłaty reprograficznej nazywanej nieoficjalnie podatkiem od piractwa.. Do kasy organizacji zarządzających prawami autorski miałoby wpływać 1,5 do 2 proc. ceny każdego zakupionego smartfonu i tabletu. Zdaniem ZAiKS sprzęt po jej wprowadzeniu nie musi zdrożeć. Przytacza też dane, z których wynika, że w krajach gdzie taka opłata funkcjonuje ceny smartfonów i tabletów są niższe niż w Polsce. Różnice mają wynosi od kilku do kilkunastu procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.