Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16270 miejsce

Cenzura w internecie - tak to wygląda na świecie

W Polsce pod wpływem możliwości wprowadzenia ustawy zagrażającej wolności słowa w internecie, rozgorzała w naszym kraju dyskusja na temat cenzury sieci. Jak to wygląda w innych częściach świata?

http://www.flickr.com/photos/steffireichert/4197641993/ / Fot. http://farm3.static.flickr.com/2592/4197641993_263f6bc10f_o.jpgNie wszystkie państwa jednakowo cenzurują sieć. Organizacja "Reporterzy Bez Granic" trzynastu krajom nadała niechlubny przydomek "czarnych dziur" z powodu wysokiej cenzury internetu. Są to:
* Birma,
* ChRl,
* Kuba,
* Egipt,
* Iran,
* Korea Północna,
* Arabia Saudyjska,
* Syria,
* Tunezja,
* Turkmenistan,
* Wietnam.
Jest również wiele państw, gdzie cenzura internetu nie jest wszech obecna ale jest na tyle obecna, że uniemożliwia pełny dostęp do sieci. Są to m.in. Algieria, Australia, Jemen czy Tajlandia. Oto kilka przykładów krajów, gdzie cenzura internetu jest na różnych poziomach.

Chińska Republika Ludowa (Chiny) - cenzura sieci jest prowadzona tutaj na podstawie wielu przepisów i regulacji, które łamią podstawowe prawa człowieka, m.in. dostęp do informacji. Co ciekawe, w Hong Kongu i Makao większość tych przepisów nie obowiązuje, jednak i tak podstawowa cenzura jest utrzymywana. "Porządek" w sieci utrzymuje tzw. policja internetowa, której liczebność określa się na 30 tysięcy. Nieprzychylne władzy w Pekinie komentarze na forach czy wpisy na blogach są usuwane w ciągu kilku minut.

Narzędziem, które pomaga cenzorom oczyszczać chiński internet jest złota tarcza, projekt stworzenia monitoringu filtrującego sieć rozwijany od 1998 r. Często jest też nazywany "Wielkim Firewallem Chińskim". Oficjalnie to projekt, którego celem jest zwiększenie skuteczności i możliwości policji. Jeśli kontrolowanie każdego kroku chińskich internautów zwiększa możliwości policji, to złota tarcza działa bez zarzutów. Koszt jego pracy według szacunków wynosi 800 mln dolarów.

http://www.flickr.com/photos/maniak713/4298172143/sizes/l/ // Warszawa, 23 stycznia 2010 .r / Fot. http://farm5.static.flickr.com/4055/4298172143_d8187b9951_b.jpgObowiązujące prawo zakazuje internautom z terytorium Chin przeglądanie zagranicznych serwisów informacyjnych czy zakładanie profili w takich portalach jak Twitter. Oglądać można tylko witryny, które otrzymały specjalną licencję od władz. "Dostawcy treści są odpowiedzialni za zapewnienie zgodności z prawem wszelkich informacji rozpowszechnianych za pośrednictwem usługi" - tak brzmi artykuł 12 prawa numer 292 regulującego ruch w internecie. Wśród zablokowanych serwisów są m.in. Voice of America i BBC News. Za pośrednictwem chińskiego internetu nie można znaleźć żadnych informacji nt. protestów na placu Tiananmen w 1989 r. czy o praktykach Falun Gong. W wyszukiwarkach automatycznie zablokowane jest szukanie informacji na hasła "demokracja" czy "prawa człowieka" Zdarzają się również większe akcje blokowania sieci np. w okresie między 3 i 6 czerwca ubiegłego roku zawieszono działalność wszystkich czatów i forów dyskusyjnych z powodu 20. rocznicy rozpędzenia chińskich studentów przez wojsko. Amnesty International zauważa, że ChRL "ma największą liczbę zarejestrowanych uwięzionych dziennikarzy i cyber-dysydentów w świecie".

Tunezja - większości osób ten kraj w Afryce Północnej kojarzy się raczej z wakacyjnym urlopem oraz palącym słońcem niż twardą dyktaturą. W Tunezji dostęp do internetu jest możliwy w prawie każdym skrawku państwa. Co ważne, głównie jest to szerokopasmowa sieć. Dostarcza go jedenaście film (sześć państwowych i pięć prywatnych). Jednak i co z tego, że internet jest dostępny dla każdego, skoro jest ściśle filtrowany? Dziennikarze nie mogą swobodnie krytykować prezydenta i rządu. Adwokat Mohameda Abbou został skazany na trzy i pół roku więzienia w 2005 r. za opublikowanie w internecie raportu, w którym oskarża rząd tunezyjski o torturowanie więźniów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bezprawne cenzurowanie usteckiego forum przez burmistrza Olecha.

W zeszły czwartek (w czasie robienia comiesięcznej relacji z sesji) na usteckim forum zaczęto kasować moje wpisy
a następnie zostałem zbanowany .
Szczegóły poniżej:

http://forum.gp24.pl/Prosze-wstac-cenzura-idzie--t41456.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2010 11:59

W Polsce usiłowanie wprowadzenia przepisów sprzecznych z Konstytucją jest ZBRODNIĄ. Przepisami sprzecznymi z prawami zapisanymi w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej były i będą przepisy umożliwiające cenzurę. Zmiana przepisu zabraniającego cenzurowania w tym zapobiegawczego w Konstytucji byłaby zbrodnią ponieważ przywilej otrzymany od Ustawodawcy nie może być przez Ustawodawcę odebrany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urzędnikom państwowym ciągle mało władzy.Już widzą jak może być pięknie . Przykładami takiego piękna , cenzury były między innymi trzecia rzesza i związek sowiecki .Niektórzy zwłaszcza starsi urzędnicy pamiętają te piękne czasy , kiedy obywatel był dla nich . Też pamiętam tamte czasy ,mam już trochę lat i coś niecoś przeżyłem .Mało im(różnej maści urzędasom )kamer na drogach ,ulicach chcą pójść dalej zamknąć gęby krytykujących całkowicie, jak będzie wtedy fajnie prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe informacje Piotrze. Moglbys w przyszlosci zwrocic tez uwage na to jak ludzie w poszczegolnych krajach radza sobie z cenzura. W Iranie na przyklad spokojnie mozna korzystac z Facebooka i innych serwisow o ile ma sie specjalne oprogramowanie (w tej chwili nie pamietam nazwy. W Tajlandii podobno wiele stron jest na cenzurowanym, w tym pornograficzne. Sprawdzalem i wyglada na to, ze cenzura jest dziurawa. Czesc stron, ktore powinny byc ocenzurowane dziala, a czesc nie. Moze tez to jakos zalezy od providera, bo widzialem, ze jedne strony dzialaja w jednych lokacjach, a w innej juz nie. :-)

PS. Iran nie jest panstwem arabskim :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A chciałem tyle napisać no ale teraz wiem , że nie ma sensu bo WIELKI CYBERBRAT patrzy !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.