Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25964 miejsce

Cenzura w muzyce niejedno ma imię

To co dla jednych jest przejawem artystycznej wizji, dla drugich naruszeniem wszelkich norm społecznych. Cenzura w muzyce ewoluuje od dziesięcioleci i towarzyszy kolejnemu pokoleniu.

HyunA, południowokoreańska piosenkarka / Fot. the.angrycamelWrzesień 2011 r. Południowokoreańskie Ministerstwo ds. Rodziny i Równości Płci zakazało emisji w mediach ponad 2,6 tys. piosenek, ponieważ w ocenie tej instytucji zawierają “niebezpieczne treści”. A wśród nich znajduje się m.in. zbyt jednoznaczne odwołanie do seksualności czy alkoholu (Jeśli zasypiasz pijany, to śnisz - ocenzurowane słowa z płyty zespołu Ballad). Wśród utworów z czarnej listy, których zakazana jest emisja w danych godzinach i sprzedaż osobom poniżej 19. roku życia, znalazł się "Bubble Pop" wokalistki HyunA. Ministerstwo uznało, że teledysk do tej piosenki jest "zbyt sugestywny i pobudzający" a momenty gdy gwiazda K-Popu (odmiany południowokoreańskiej muzyki rozrywkowej) kręci biodrami za "obsceniczne" (zobacz wideoklip). Aż tak restrykcyjne działania władz, spotykają się z ostrą krytyką społeczeństwa. Ocenzurujcie firmę Apple, bo ich logo przypomina pośladki kobiety - ripostuje ironicznie jeden z południowokoreańskich internautów.

Muzyka według MTV


Również przedstawiciele starszego pokolenia z naszego kraju, wiele mogą powiedzieć o cenzurze w muzyce. Jarocin czy Radio Luxembourg były symbolami walki z wszechobecną ingerencją władz PRL w życie swoich obywateli. Ale polityczne powody cenzurowania wielu utworów i zespołów, nie są tak powszechne jak te obyczajowe. Ikona muzycznej rewolucji, jaką bez wątpienia jest MTV, wśród wielu środowisk zza oceanem było źródłem nieodpowiednich treści. Organizacje takie jak Parents Television Council czy Parents Music Resource Center, skutecznie wymuszały na amerykańskiej stacji blokowanie wielu teledysków. Przykłady? Wideoklip do piosenki Katy Perry "Last Friday Night (TGIF)" został zubożony o wyrażanie Ménage A Trois (oznaczające kontakty seksualne pomiędzy trzema osobami) a słynne "Justify My Love" z repertuaru Madonny po odrzuceniu przez MTV, zostało wydane na kasetach VHS (co przyniosło piosenkarce blisko 2,5 mln dolarów zysku). Podteksty seksualne, przemoc, niecenzuralne słownictwo czy obraza uczuć religijnych - z biegiem lat nieprzekraczalne granice cenzury w MTV, przesuwały się coraz dalej. Od scen nagości w teledysku "Girls on Film" zespołu Duran Duran (wideoklip powstał na kilka miesięcy przed startem MTV i na początku lat 80. ubiegłego stulecia wywołał prawdziwą burzę) do wycięcia słowa "crack" (popularny zza oceanem rodzaj narkotyku) w piosenkach Keshy i Dr. Dre.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Po przeczytaniu pierwszej strony, chciałbym się zapytać, gdzie MTV już puszcza muzykę - i w Polsce - Hmm?
Od jakiegoś czasu, ta niby muzyczna telewizja puszcza w większości programy, które są tak chore, że to się nie mieści w głowie... Gdzie ten stary kanał muzyczny? No gdzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam jak z retransmisji koncertu Boney M w Sopocie została wykasowana piosenka "Rasputin".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Córko. Zabici leżą pośród jabłek w sadzie".
Taką frazę śpiewa Józef Skrzek w finale kompozycji "Memento z banalnym tryptykiem".
Jestem nausznym świadkiem cenzury muzycznej w polskim radiu.
Pod koniec grudnia 1981 r. katowicka rozgłośnia Polskiego Radia wyemitowała ten utwór bez tych słów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.