Facebook Google+ Twitter

Ceramika Rafaela w Muzeum Narodowym w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-19 17:21

Wystawa będzie pierwszą w Polsce prezentacją renesansowych majolik istoriato (narracyjnych) oraz grafiki odwołujących się do sztuki Rafaela - wielkiego mistrza włoskiego renesansu. Wystawę można oglądać od dziś (19 marca) do 16 maja.

 / Fot. Muzeum Narodowe w WarszawieGłównym celem i walorem wystawy będzie prezentacja malarstwa narracyjnego na majolice odzwierciedlającego wpływ grafiki kręgu Raimondiego oraz „krawców historii” – Bernarda Salomona i Pierre’a Eskricha, wybitnych twórców ilustracji książkowej. To prestiżowe przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim popularyzację malarstwa Rafaela oraz początki legendy „boskiego mistrza” a także jego wpływu na sztuki dekoracyjne.

Majolika istoriato należy do najciekawszych zjawisk w dziejach ceramiki europejskiej. Rozwijając się od przełomu XV/XVI wieku osiągnęła swe artystyczne i technologiczne apogeum w połowie cinquecenta, gdy ilustrowanie storii stało się ambicją dużych bottegae, działających pod wpływem mecenatu książąt Urbino, patrycjatu Faenzy i Wenecji. Jej twórcy – wybitni garncarze włoscy - obrazując tematy mitologiczne, historyczne i religijne sięgnęli po inspirację do sztuki Rafaela i jego uczniów.

Majoliki zdobione barwnymi szkliwami o lśniącej, błyszczącej powierzchni, ukazują bogactwo inwencji malarzy, którzy nawiązując do popularnych w XVI wieku wątków literackich (Biblii, Owidiusza i Liwiusza), tworzyli przedmioty będące synonimem artystycznej doskonałości i luksusu. Jej posiadaniem szczycili się wszyscy włoscy książęta, szlachta i arystokracja. Zabiegali o nią władcy Europy; była podziwiana na dworach papieskich Rzymu i arystokratycznych Wenecji.

Wystawa przygotowywana przez Ewę Katarzynę Świetlicką będzie wyjątkową i zarazem jedyną okazją obejrzenia bezcennych renesansowych dzieł nie udostępnianych dotychczas polskiej publiczności.

Ceramika Rafaela
Majolica istoriato ze zbiorów polskich

Komisarz wystawy: Katarzyna Ewa Świetlicka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.