Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7015 miejsce

Ceramika to mój świat. Wywiad z Dorotą Białek z Węgier

Ceramika jest piękna i niepowtarzalna, zaskakuje formą, kolorem, fakturą i nieprzewidywalnością. Zrodzona w ogniu jest efektem pięciu przemian. Żywa, niepowtarzalna, a czasem surowa bo wiele przeszła zanim żywioły ją ukształtowały.

Wywiad z Dorotą Białek z Węgier koło Opola
Ceramika to mój świat, pełen pięciu żywiołów. Ceramika jest piękna i niepowtarzalna, zaskakuje formą, kolorem, fakturą i nieprzewidywalnością. Zrodzona w ogniu jest efektem pięciu przemian. Ziemia, ogień, powietrze, metal i woda. To wszystko znajduje się w ceramice. Żywa, niepowtarzalna, a czasem surowa bo wiele przeszła zanim żywioły ją ukształtowały.

Ceramika to mój świat. Wywiad z Dorotą Białek z Węgier / Fot. Dorota Michalczak Dorota Michalczak: Kiedy po raz pierwszy spotkałaś się z ceramiką?
Po raz pierwszy spotkałam się z ceramiką rok temu. Kiedy dzieci wyfrunęły z rodzinnego gniazda powstała pustka. Żeby ją wypełnić zaczęłam szukać jakiegoś zajęcia, w tym również kursów plastycznych. Szybko znalazłam organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, kurs ceramiczny. Nie planowałam tego, albowiem bardziej pociągało mnie malarstwo. Na przekór sobie postanowiłam jednak spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Przez trzy miesiące na kursie poznawałam tajniki tworzenia, i bardzo pokochałam ceramikę.

Co niej jest fascynującego?
Ceramika jest nieprzewidywalna, żyje własnym życiem, Bywa, że planuję coś innego, natomiast po wypaleniu w moim wyrobie dostrzegam coś innego, wyjątkowego. Tak samo jest ze szkliwem, którym się maluje ceramikę. Często malując np. na kolor czerwony, po wypaleniu powstaje jakiś szaro-bury kolor. Nieprzewidywalność, ciekawość co dalej z tego wyjdzie. Dążenie do celu, efektu, bardzo wciąga.

Ceramika to mój świat / Fot. Dorota MichalczakCzy zagłębiałaś się w historie ceramiki?
Dużo czytam o sztuce, w tym starożytnej. Jednak, kiedy bezpośrednio zetknęłam się z ceramika, to nie wgłębiałam się w jej historię. Teraz, chyba to zrobię…

Czy szybko opanowałaś podstawy jej wytwarzania?
Myślę, że tak. Świadczą o tym pochwały od moich klientów. Bardzo im się moje wyroby podobają.

Co jest potrzebne do wyrobu?
W ceramice jest kilka metod wytwarzania, Z koła i form nie korzystam. gdyż są to rzeczy powtarzalne, i nie o to mi w jej wytwarzaniu chodzi. Ja każdą rzecz tworzę ręcznie, tworze ją wyłącznie palcami, to daje oryginalność, niepowtarzalność. W każdą pracę wkładam całe moje serce.

Czytaj więcej ------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujący wywiad ze wspaniałą artystką. Pasja to jest właśnie TO najważniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pasja, hobby, radość tworzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.