Facebook Google+ Twitter

Ceramika to mój świat. Wywiad z Dorotą Białek z Węgier

Ceramika jest piękna i niepowtarzalna, zaskakuje formą, kolorem, fakturą i nieprzewidywalnością. Zrodzona w ogniu jest efektem pięciu przemian. Żywa, niepowtarzalna, a czasem surowa bo wiele przeszła zanim żywioły ją ukształtowały.

Wywiad z Dorotą Białek z Węgier koło Opola
Ceramika to mój świat, pełen pięciu żywiołów. Ceramika jest piękna i niepowtarzalna, zaskakuje formą, kolorem, fakturą i nieprzewidywalnością. Zrodzona w ogniu jest efektem pięciu przemian. Ziemia, ogień, powietrze, metal i woda. To wszystko znajduje się w ceramice. Żywa, niepowtarzalna, a czasem surowa bo wiele przeszła zanim żywioły ją ukształtowały.

Ceramika to mój świat. Wywiad z Dorotą Białek z Węgier / Fot. Dorota Michalczak Dorota Michalczak: Kiedy po raz pierwszy spotkałaś się z ceramiką?
Po raz pierwszy spotkałam się z ceramiką rok temu. Kiedy dzieci wyfrunęły z rodzinnego gniazda powstała pustka. Żeby ją wypełnić zaczęłam szukać jakiegoś zajęcia, w tym również kursów plastycznych. Szybko znalazłam organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, kurs ceramiczny. Nie planowałam tego, albowiem bardziej pociągało mnie malarstwo. Na przekór sobie postanowiłam jednak spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Przez trzy miesiące na kursie poznawałam tajniki tworzenia, i bardzo pokochałam ceramikę.

Co niej jest fascynującego?
Ceramika jest nieprzewidywalna, żyje własnym życiem, Bywa, że planuję coś innego, natomiast po wypaleniu w moim wyrobie dostrzegam coś innego, wyjątkowego. Tak samo jest ze szkliwem, którym się maluje ceramikę. Często malując np. na kolor czerwony, po wypaleniu powstaje jakiś szaro-bury kolor. Nieprzewidywalność, ciekawość co dalej z tego wyjdzie. Dążenie do celu, efektu, bardzo wciąga.

Ceramika to mój świat / Fot. Dorota MichalczakCzy zagłębiałaś się w historie ceramiki?
Dużo czytam o sztuce, w tym starożytnej. Jednak, kiedy bezpośrednio zetknęłam się z ceramika, to nie wgłębiałam się w jej historię. Teraz, chyba to zrobię…

Czy szybko opanowałaś podstawy jej wytwarzania?
Myślę, że tak. Świadczą o tym pochwały od moich klientów. Bardzo im się moje wyroby podobają.

Co jest potrzebne do wyrobu?
W ceramice jest kilka metod wytwarzania, Z koła i form nie korzystam. gdyż są to rzeczy powtarzalne, i nie o to mi w jej wytwarzaniu chodzi. Ja każdą rzecz tworzę ręcznie, tworze ją wyłącznie palcami, to daje oryginalność, niepowtarzalność. W każdą pracę wkładam całe moje serce.

Czytaj więcej ------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujący wywiad ze wspaniałą artystką. Pasja to jest właśnie TO najważniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pasja, hobby, radość tworzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.