Facebook Google+ Twitter

CERN może być w błędzie. Czy dokonano prawidłowych pomiarów?

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2011-09-24 13:48

W świetle wczorajszej publikacji naukowców włoskich, którzy zaobserwowali, iż prędkość neutrin jest większa od prędkości światła, pragnę zwrócić uwagę na pewien fakt mogący wskazać, że jest to błąd w obliczeniach.

 / Fot. Gillis Danielsen/CC 3.0Miejscami pomiarowymi eksperymentów są oddalone od siebie o 730 km - CERN i Gran Sasso. W mediach podawana jest informacja, iż odległość ta jest mierzona w linii prostej.

Sądzę, iż najprecyzyjniejszym pomiarem tej odległości, jaki zastosowano, jest pomiar „satelitarny” GPS. Jeżeli nie naniesiono „odpowiedniej korekty”, to dane do eksperymentu zawierają błąd, który zawyża prędkość neutrin. Dlaczego?

Otóż biorąc pod uwagę, że kula ziemska jest „sferą”, odległość w linii prostej pomiędzy oddalonymi od siebie o 730 km punktami na jej powierzchni, jest mniejsza i wynosi około 729,637 km.

Przełomowe odkrycie w CERN otwiera możliwość podróży w czasie?


Jeżeli skorygujemy tę wartość w obliczeniach, to okaże się, że światło taką odległość w próżni pokona odpowiednio: 730 km - 0,002435017 sekundy, natomiast 729,637 km - 0,002433807 sekundy.

Różnica obu pomiarów to 0,000.001.210 sekundy, czyli 1,210 nanosekund, Co oznacza, że jeżeli włoscy naukowcy nie uwzględnili powyższej „anomalii” w ustaleniu odległości pomiędzy CERN, a Gran Sasso, to przy założeniu, że neutrino podróżuje z prędkością światła, to odległość tę pokona o 1,210 nanosekund szybciej.

W publikacjach włoskich naukowców jest informacja, iż neutrino tę odległość pokonuje o 60 nanosekund za wcześnie, co znacząco różni się od powyższych obliczeń, lecz sądzę iż może być to spowodowane tym, że prędkość neutrin w ośrodku jakim jest skorupa Ziemska, jest mniejsza od prędkości neutrin w próżni, tak samo jak prędkość światła w wodzie czy powietrzu jest mniejsza od prędkości światła w próżni.

Radosław Pełka





Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Lidia Dal...a
 • Lidia Dal...a
 • 16.03.2012 19:50

Predkosc swiatla jest nieograniczona. Zależy tylko od gęstości przestrzeni przez która przenika podobnie jak predkosc materii w roznych warunkach. Swiatlo Przenika wolniej przez sio2, szybciej przez h2o, jeszcze szybciej przez atmosferę a najszybciej przez "próżnie".
Uważam, ze próżnia składa sie z cząstek, ale jeszcze nikt ich nie odkrył. Nie dysponujemy jeszcze takimi przyrządami by je dostrzec. Jestem przekonana, ze nie sa to czaski jednorodne. Ich rodzajow jest wiecej niz w atmosferze. To one powoduja, iz swiatlo osiaga ograniczona predkosc w prozni.
Zycze naukowcom powodzenia w poszukiwaniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ronald A.J. van Elburg opublikował niedawno pracę "Time of flight between a Source and a Detector observed from a Satellite", która wskazuje, że być może faktycznie zawiniło nieprawidłowe uwzględnienie danych dotyczących satelity. Jeśli ktoś byłby miły i streścił ten tekst z angielskiego na zrozumiały polski, byłabym bardzo wdzięczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Radosław Pełka
 • Radosław Pełka
 • 26.09.2011 10:33

Dziękuję Przemku za informację, z materiału który wskazałeś wynika, że naukowcy uwzględnili tą poprawkę w oszacowaniu odległości pomiędzy CERN a Gran Sasso. Przyczyną "nadświetlnej" prędkości neutrin może być inny czynnik i w tym miejscu zastanawiam się, czy jeżeli materia zakrzywia czasoprzestrzeń lub też ją"soczewkuje", to czy przebiegająca w linii prostej, przez skorupę Ziemi odległość od punktu CERN do punktu Gran Sasso nie jest mniejsza, niż odległość "hipotetycznie" wyznaczona na powierzchni Ziemi. Jeżeli wyniki badań są precyzyjne a prędkość neutrin nie jest większa od prędkości światła w próżni, to w przypadku tego doświadczenia można oczekiwać "skrócenia" odległości na dystansie 732 km o około 20 metrów, co stanowi "skurczenie się przestrzeni" o 0,0027% (to też tylko moja hipoteza).
Pozdrawiam
Pełka Radosław

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
 • ...
 • 25.09.2011 22:32

Prawdopodobnie nie i dlatego takimi pomiarami, można sobie podetrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 25.09.2011 22:29

... Dzisiaj 21:44
wszystko ładnie, pięknie, lecz czy można neutrina zawrócić skoro one mają śladową masę i przechodzą przez materię praktycznie tak jakby jej nie było.
A jeżeli nawet można, to jak duża energia byłaby do tego potrzebna?

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
 • ...
 • 25.09.2011 22:06

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy. Trochę paradoks, ale jeśli w satelitach stosuje się poprawki STW to jak przy ich pomocy możemy obalić STW?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ATARAKAN
 • ATARAKAN
 • 25.09.2011 22:01

Nie jestem zawodowym fizykiem, ale wiem, że teorię Einsteina "obalano" już kilkakrotnie.
Tym razem wyjątkowo tandetnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
 • ...
 • 25.09.2011 22:01

Co do zakrzywienia czasoprzestrzeni to także jest fakt, tym bardziej, że droga przebiega przez fragment skorupy ziemskiej i być może na każdy zegar działa lekko inna grawitacja a pomiar satelitarny GPS to już chyba jest pomyłką przy takich pomiarach. Ponadto, nie można potwierdzić pomiaru, ponieważ nikt tą samą drogą nie puści wiązki światła!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 25.09.2011 21:51

brawo "... Dzisiaj 21:44 " powiem tylko - ciepło, ciepło

czytasz uważnie myNaród. a facet niegłupi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
 • ...
 • 25.09.2011 21:44

Problem jest w synchronizacji zegarów, ponieważ każde z tych urządzeń znajduje się w innej czasoprzestrzeni i kiedy zsynchronizujemy zegary na miejscu i je rozsuwamy, czas zaczyna płynąć w nich inaczej. Według mnie jedynym i słusznym rodzajem pomiary, byłby pomiar adekwatny do tego jaki robi się ze światłem, samochodami, samolotami itp, czyli puścić sygnał tam i z powrotem i mierzyć czas na tym samym zegarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.