Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8139 miejsce

CERN w pigułce. Ile kosztuje utrzymanie największego ośrodka badawczego?

Zapewne każdy z nas słyszał o Wielkim Zderzaczu Hadronów umieszczonym w pobliżu Genewy, w Szwajcarii. CERN, w którym znajduje się akcelerator, to największy ośrodek badawczy na świecie. Lecz czym on się zajmuje i ile to kosztuje?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest CERN

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) powstała 15 lutego 1952 roku w wyniku porozumienia naukowego “Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire”, które podpisało 11 krajów. Z powodu trudności w wymowie, W. Heisenberg zaproponował zmianę nazwy bez zmian akronimu, stąd też obecna nazwa. Oficjalnie jednak
powstanie CERN-u datuje się na 29 września 1954 r. kiedy to ratyfikowano konwencję o utworzeniu Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W tym dniu pierwszy dyrektor CERN-u, Felix Bloch, powiedział:

"Organizacja zapewni współpracę pomiędzy państwami europejskimi w dziedzinie badań jądrowych o charakterze czysto naukowym i podstawowym, a także innych badań związanych z tu wymienionymi. Organizacja powstrzyma się od wszelkich badań o charakterze wojskowym, a wszelkie wyniki prac doświadczalnych i teoretycznych będą publikowane lub ogólnie dostępne w inny sposób"

Pracuje tam ok. 3 tys. pracowników stałych (w tym też stypendystów) oraz 8 tys. naukowców i inżynierów z prawie 500 europejskich instytucji naukowych (opłacanych ze źródeł „zewnętrznych”). Głównym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów. Z akceleratorami cząstek mamy, a raczej mieliśmy, bardzo często do czynienia w starych telewizorach oraz monitorach kineskopowych. Jednak różnica wielkości tych akceleratorów jest ogromna. W zwykłym telewizorze urządzenie to nie przekraczało zazwyczaj 20 cm (w pierwszych wersjach). Natomiast pod Genewą najmniejsze takie cacko mierzy, bagatela, 6 km (jest nieco inne pod względem budowy lecz zasada działania pozostaje nadal taka sama), największe natomiast
27 km! Elektromagnesy przyspieszające cząstki schładzane są do ok. 1.9 stopnia Kelwina (- 271.2 stopni Celsjusza), czyli mniejszej niż temperatura panująca w kosmosie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@ fikcja
http://www.sjp.pl/co/puenta ;-) Miłej lektury! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

planuje za jakiś czas napisać coś ciekawszego ;) właściwie nawet związanego z badaniami naukowców CERNu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
fikcja
  • fikcja
  • 11.08.2011 17:23

Mało, trochę, żadnej płęty :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę przenieść do działu NAUKA. Bardzo dobry materiał.
(szkoda by się marnował w ciekawostkach)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.