Cerrad Czarni Radom - siatkarskie podsumowanie sezonu

Pierwszy sezon Cerrad Czarnych Radom po wielkim powrocie do PlusLigi zakończył się siódmym miejscem. Na 29 rozegranych meczów drużyna wygrała 13.

/ Fot. By Łukasz Wójcik [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia CommonsInauguracyjny mecz w PlusLidze nie należał jednak do udanych. W Hali Azoty Czarni z łatwością ulegli Zaksie 0:3, a tydzień później z takim samym wynikiem przegrali z Asseco Resovią. Dwie porażki z ligowymi gigantami nie były jednak zaskoczeniem dla sportowych komentatorów; wielu z nich przewidywało, że beniaminek w starciu z tak silnymi ekipami nie pokaże za wiele. Poprawa przyszła w kolejnej kolejce, gdy w Bydgoszczy Czarni wygrali swój pierwszy mecz, ogrywając 3:1 Transfer Bydgoszcz, a nie lada zaskoczeniem była kolejna wygrana zespołu z Radomia. Tym razem już na własnej hali nie dali oni szans ekipie z Bełchatowa i Skra, kończąc mecz wynikiem takim samym jak tydzień wcześniej.

Piąta kolejka PlusLigi przyniosła trzecie z rzędu zwycięstwo radomian, którzy 3:0 pokonali AZS Politechnikę Warszawską, jednak w kolejnej rundzie musieli już uznać wyższość przeciwnika. W meczu z Effectorem Kielce Czarni przegrali 3:0, a w uzyskaniu lepszego wyniku nie pomogła radomianom nawet własna hala wypełniona po brzegi przez kibiców. Na swój pierwszy pięciosetowy pojedynek zawodnicy z Radomia musieli czekać do siódmej kolejki, w której czekał na nich Lotos Trefl Gdańsk. Emocjonujące spotkanie rozgrywane było set za set i dopiero w tie breaku dała o sobie znać przewaga Czarnych, kończących mecz wynikiem 3:2.

Ósma i dziewiąta runda fazy zasadniczej to również kolejne zwycięstwa ekipy Cerradu – najpierw 3:1 nad AZS Częstochową, następnie zaś z takim samym bilansem zakończył się mecz z Indykpolem AZS Olsztyn. W połowie grudnia na parkietach PlusLigi Czarni po raz pierwszy rozegrali mecz z innym beniaminkiem siatkarskiej ekstraklasy. Powtórki z finałowego meczu I ligi nie było i BBTS Bielsko Biała po zaciętym pojedynku wygrał u siebie 3:2.

Zawodnicy z Radomia musieli się jednak szybko pozbierać po porażce, bo w kolejnej rundzie czekał już na nich Jastrzębski Węgiel. Tym razem jednak to beniaminek okazał się lepszy od plusligowego weterana, zwyciężając bez większych problemów 3:0. Po tym pojedynku przed Czarnymi stanęło znów trudne zadanie – we własnej hali mieli się zmierzyć z Zaksą Kędzierzyn Koźle, której ponownie ulegli 3:0. Takiej samej powtórki wyniku nie było już w rewanżowym meczu z Transferem Bygdoszcz, któremu Czarni oddali 3 sety i przegrali pojedynek, takim samym wynikiem kończąc mecz z PGE Skrą Bełchatów tydzień później. Pechowa passa przegranych meczów trwała do 16. kolejki, w której radomski zespół w końcu stanął na nogi i wygrał z AZS Politechniką Warszawską 3:1.

Zwycięstwa nie udało się odebrać Effectorowi – w spotkaniu rewanżowym 17. kolejki Czarni wywalczyli tylko jeden set, ale już w kolejnej rundzie pokonali ponownie Lotos Trefl Gdańsk 3:1. Wygraną zanotowali również na początku 2014 roku z AZS Częstochową po trudnym, bo pięciosetowym, pojedynku w częstochowskiej Hali Sportowej. Niestety kilka dni później na konto Czarnych zapisana została jeszcze jedna przegrana wynikiem 3:0. Tym razem lepsi okazali się goście z Olsztyna. Rewanż z BBTS w kolejnym tygodniu przyniósł radomianom zwycięski wynik 3:0 i było to ostatnie zwycięstwo w rundzie zasadniczej, którą w 22. kolejce Czarni zakończyli przegraną z Jastrzębskim Węglem 2:3.

To właśnie na tego przeciwnika Cerrad Czarni Radom trafił w fazie play off. Wszystkie trzy mecze rozegrane między drużynami zakończyły się jednak przegraną radomian 3:0 i pozostała im już tylko walka o miejsca 5-8. Tutaj też Czarni ulegli jednak AZS Politechnice Warszawskiej i dopiero w meczach o siódmą lokatę udało im się zwyciężyć z Effectorem Kielce, kończąc tym samym swój pierwszy sezon w PlusLidze.