Facebook Google+ Twitter

Certyfikat energetyczny na mieszkanie uderzy po kieszeni!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-12-01 09:41

Już za miesiąc każdy, kto będzie chciał sprzedać lub wynająć mieszkanie, będzie musiał posiadać świadectwo energetyczne budynku. Obowiązek ten wynika z dyrektywy unijnej.

 / Fot. "Express Ilustrowany"Zgodnie z założeniem, dzięki informacjom zawartym w dokumencie przyszły nabywca pozna orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym określi koszty utrzymania nowego lokum. Pracownicy łódzkich biur obrotu nieruchomościami twierdzą tymczasem, że to bezsensowne mnożenie papierów, które dodatkowo uderzy po kieszeniach nas wszystkich.

- Podpisanie umowy najmu czy też sprzedaży lokalu stanie się o wiele bardziej skomplikowane - mówi Andrzej Dębski, właściciel biura obrotu nieruchomościami przy al. Kościuszki. - Tym bardziej, że jak na razie brakuje ludzi mogących wystawiać takie zaświadczenia. Ich szkolenia dopiero trwają.

Certyfikacja będzie dotyczyła budynków jedno- i wielorodzinnych, zarówno tych na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Z obowiązku będą zwolnieni m.in. właściciele już istniejących domów, którzy nie będą mieli zamiaru ich sprzedawać lub wynajmować oraz budynki o powierzchni do 50 mkw., zabytki oraz miejsca kultu i działalności religijnej. Świadectwo, z którego będzie się można dowiedzieć, np. kiedy i z jakich materiałów powstał budynek, jaka jest jego energooszczędność, a także, co należy zrobić, by w przyszłości zużywał mniej energii, będzie wystawiane raz na 10 lat. Jeśli przez ten czas standard energetyczny budynku (np. wskutek remontu) nie zmieni się, będzie ono automatycznie przedłużane.

- By otrzymać taki certyfikat, trzeba będzie zapłacić - mówi Marcin Piotrowski, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości - Według wstępnych szacunków dla właściciela domu o powierzchni 150 mkw. będzie to wydatek ok. 800 zł.

Minusem może być także to, że spółdzielnie mieszkaniowe, które są właścicielami bloków, kosztami uzyskania takiego świadectwa będą pewnie obciążać wszystkich lokatorów.
- Nie dysponujemy aż tak dużymi oszczędnościami - mówi Jerzy Chwiałkowski, prezes SM Dąbrowa. - W takiej sytuacji trzeba będzie podnieść stawkę za fundusz eksploatacyjny (obecnie: 1,39 zł za mkw.).


(izj) - " Express Ilustrowany"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.