Facebook Google+ Twitter

Cesaria Evora dała jedyny tego lata koncert w Polsce

W zielonogórskim amfiteatrze odbył się koncert Cesarii Evory, pochodzącej z wysp Zielonego Przylądka wokalistki wykonującej mornę.

Cesaria urodziła się w ubogiej rodzinie. Jej wychowaniem zajęły się siostry zakonne. Kusiło ją jednak życie zupełnie inne od klasztornego. W wieku 16 lat, śpiewając w portowym miasteczku Mindello odkryła swój muzyczny talent. Na początku jej sceną były portowe bary i kawiarnie, ale jej marzenia o sławie nie spełniały się pomimo tego, że posiadała talent. W 1975 roku zniechęcona, zmęczona życiem przestała śpiewać na całe 10 lat. Powraca do życia i muzyki, by nagrać kolejno dwie płyty: solową i zbiorową wraz z innymi pieśniarkami z Cabo Verde.

Światełkiem w tunelu okazał się rok 1986. W jej życiu pojawił się mieszkający we Francji José da Silva,
dobry duch Cesárii, przyszły agent i producent. Zaprosił 47-letnią Cesárię do Paryża. Dwa pierwsze albumy La "Diva aux pieds nus" (1988) i "Distino di Belita" (1990), były raczej uporczywą walką o zaistnienie. Mar Azul (1991), pierwsza całkowicie akustyczna płyta oznaczała małe światełko w tunelu do kariery. Trzeci album (1992), z tytułową piosenką Miss Perfumado i słynnym dziś Sodade, to dziesiątki tysięcy sprzedanych egzemplarzy i pierwsza złota płyta.

Kolejnym wielkim krokiem w jej karierze był recital w paryskiej Olympii. Ukazały się kolejne albumy: "Cesária" (1995) i "Cabo Verde" (1997), oba nominowane do nagrody Grammy. Évora zostaje uznana za muzyczne odkrycie lat 90. Dalej wszystko potoczyło się szybko. Pojawiły się kolejne płyty, organizowane były setki koncertów na całym świecie, które wypełniały po brzegi największe sale świata. Artystka brała udział w nagraniach muzyki do filmów, m.in. w "Underground" Emira Kusturicy.

W Zielonej Górze koncert Cesarii Evory zgromadził publiczność praktycznie z każdego zakątka Polski. Nie zabrakło żywiołowej muzyki, a wokalistka w trakcie koncertu zrobiła sobie krótką przerwę na papierosa. Widzowie mogli usłyszeć najpopularniejsze utwory Cesarii, w tym jeden utwór wykonany na żywo z Dorotą Miśkiewicz. Ostatniego utworu publiczność wysłuchała na stojąco, a na zakończenie z okazji zbliżających się urodzin piosenkarki, zielonogórski amfiteatr zabrzmiał krótkim, lecz głośnym "Sto lat".

Cesaria Evora bierze aktywny udział w muzycznych przedsięwzięciach, mających zwrócić uwagę na problemy Afryki i świata. W marcu 2003 roku została jako pierwsza pieśniarka, Ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego przy ONZ.

66-letnia wokalistka nigdy nie rozstaje się z paczką papierosów, podczas każdego koncertu występuje boso na pamiątkę swojej wcześniejszej niedoli. W Zielonej Górze na dwa dni zamieszkała w jedynym hotelu z windą, gdyż nie uznaje schodów. Na kilka godzin przed koncertem Evora wybrała się na krótkie zakupy do dwóch secondhandów. Na konferencji prasowej przyznała, że wolny czas spędza robiąc zakupy i wybierając się na przejażdżkę samochodem. Zapytana czy kiedyś zaśpiewa po polsku stwierdziła, że musiałaby w naszym kraju spędzić dwa lata, aby nauczyć się polskiego.

Ostatnia płyta Cesárii - "Rogamar" (2006) (prośba, błaganie, modlitwa do morza) potwierdza głębokie przywiązanie artystki do muzycznej tradycji swego kraju i jej pozycję w artystycznym świecie world music. Na początku 2007 roku płyta została nominowana do Victoires de la Musique, a 27 lipca tego roku prezydent Francji Jacques Chirac przyznał artystce najwyższe odznaczenie państwowe Francji - order Legii Honorowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A tak po za tym! Koncert wyszedł fantastycznie!!!Super atmosfera, publicznośc no i sama Cesaria!!!To był jeden z nielicznych koncertów Cesarii w Polsce, który uważam za tak udany (w tym roku przynajmniej dopisała pogoda;-).Zapraszam wszystkich na przyszłe koncerty wspaniałej wokalistki w naszym kraju!

Pozdrawiam Jarek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia Posiadam tylko jak je opublikowac?

Komentarz został ukrytyrozwiń

szkoda, że bez zdjęć:(:(:(:(:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.