Facebook Google+ Twitter

Chaim Goldberg wrócił do Kazimierza Dolnego

W sobotę, 23 sierpnia 2014 roku w Kazimierzu Dolnym zakończy się druga edycja Pardes Festival. Integralną częścią tych spotkań z kulturą żydowską jest wystawa obrazów Chaima Goldberga, Żyda urodzonego w tym mieście nad Wisłą w 1917 roku.

Zaduma na wystawie Chaima Goldberga. / Fot. Krzysztof KrzakEkspozycję "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą" będzie można oglądać w galerii kazimierskiego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku 19 do końca sierpnia. To szczególna wystawa, nie tylko dlatego, iż jest pierwszą tak szeroką prezentacją nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie dzieła polskiego malarza, rzeźbiarza i grawera pochodzenia żydowskiego, zmarłego przed 10 laty w Boca Raton na Florydzie. Chaim Goldberg ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w klasie profesora Tadeusza Pruszkowskiego. Zanim w 1955 roku opuścił Polskę stworzył m.in. pomnik Mickiewicza i Puszkina w Polanicy - Zdroju. Dzisiaj jego dzieła znajdują się w tak prestiżowych placówkach, jak Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Kazimierska wystawa, powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Malarstwo Chaima Goldberga w Kazimierzu Dolnym. / Fot. Krzysztof KrzakDziedzictwa Narodowego, wiele zawdzięcza synowi artysty, Shalomowi Goldbergowi, który udostępnił muzeum rodzinną kolekcję, czym spełnił również ostatnią wolę swego ojca, który tak naprawdę nigdy mentalnie nie opuścił Kazimierza Dolnego.

Fragment ekspozycji - na pierwszym planie gipsowy odlew twarzy Chaima Goldberga. / Fot. Krzysztof KrzakTo bowiem miasteczko zostało sportretowane na większości prac malarskich Chaima Goldberga. Pokazuje on świat tutejszych mieszkańców, tak katolików, jak i wyznawców judaizmu. Na obrazach Goldberga współistnieją oni obok siebie i ze sobą, a ich życie wyznaczane jest porami roku i świętami katolickimi i żydowskimi, takimi jak Seder, Pesach, Chanuki, a także innymi, ważnymi w życiu Żydów wydarzeń, m.in. ślubami i weselami. Najcenniejsza z punktu widzenia upływającego czasu i przemian społeczno - obyczajowych jest codzienność znaczona radością i smutkiem, szczęściem i cierpieniem, a utrwalona pędzlem czy kredką Chaima Goldberga. I portrety ludzi znanych mu z najbliższego otoczenia, a stanowiących koloryt minionych czasów. Największe jednak, wręcz wstrząsające wrażenie na oglądających robią obrazy tematycznie nawiązujące do wydarzeń II wojny światowej. Goldberg, jako szczęśliwie ocalony z Holocaustu, nie mógł nie oddać swoistego, artystycznego hołdu tym, którzy nie mieli tyle szczęścia, co on sam i zginęli podczas likwidacji sztetli, a także podczas pacyfikacji polskich miast, w pierwszym rzędzie najbliższego artyście Kazimierza Dolnego. Obrazy te pokazują nie tylko niegodziwości wyrządzane Żydom, ale również przedstawiają bohaterstwo Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali ich przed totalną zagładą. Losy dawnych mieszkańców Kazimierza jawią się jako symbol i uogólnienie losu wielu obywateli Polski w tamtych czasach. Do tematyki prac Goldberg dobiera adekwatną kolorystykę, która podnosi walory artystyczne prac prezentowanych prac.Oprócz obrazów Chaima Goldberga w Kazimierzu Dolnym można zobaczyć wiele elementów związanych z kulturą i religią żydowską. / Fot. Krzysztof Krzak

Obrazy Chaima Goldberga to niejedyny składnik wystawy z rozmachem zorganizowanej przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Oprócz nich można tu zobaczyć wiele elementów związanych z życiem codziennym Żydów i judaistycznymi obrzędami religijnymi. Czynią one kazimierską ekspozycją bardziej pełną i wartościowszą merytorycznie, nie zawsze bowiem istnieje możliwość skonfrontowania artystycznej wizji twórcy z realną rzeczywistością świata nie dla wszystkich i nie zawsze dostępnego. Tym bardziej należy skorzystać z nadarzającej się sposobności i odwiedzić galerię na kazimierskim Rynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Obrazy wzbudziły spore kontrowersje, a dwa zostały zdjęte w trakcie wystawy

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,16592550,Urzednicy_kaza_sciagnac_obrazy__bo__ksiadz_rabuje.html#BoxSlotII3img

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że wystawa będzie trwać tylko do końca sierpnia. Nie zdążę jej obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazimierz Dolny ma swoje klimaty malarskie! Jak widać - piękne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł i propozycja wycieczki do Kazimierza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietna relacja, zacheca do wyprawy nad Wisle ,do Kazimierza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca propozycja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.